Gos: Volkswagen wybrał Polskę, bo wie, czego może spodziewać się w naszym kraju

- Z nowego zakładu rocznie ma wyjeżdżać ok. 70 tys. nowych Crafterów. To oznacza 2-3 tys. nowych miejsc pracy. Należy jednak pamiętać, że jedno miejsce pracy w zakładzie producenta to nawet 4 w sektorze poddostawczym, który będzie dostarczał komponenty niezbędne do złożenia samochodu dostawczego - mówi Paweł Gos, prezes Exact Systems i ekspert Polskiej Izby Motoryzacji.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Gos: Volkswagen wybrał Polskę, bo wie, czego może spodziewać się w naszym kraju

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

18 mar 2014 13:16


Dlaczego inwestor wybrał Polskę?

- Silnie rozwinięty rynek części i komponentów do budowy aut składający się z ponad 600 fabryk, który zapewnia sprawniejszą logistykę, niższe koszty transportu i pewniejszy łańcuch dostaw, to bez wątpienia jedna z najważniejszych przewag naszej branży motoryzacyjnej. Rozbudowana po Mistrzostwach EURO 2012 infrastruktura drogowa, liczne zachęty podatkowe w ramach Specjalnych Stef Ekonomicznych też są mocnymi argumentami za wyborem naszego kraju.

Czytaj też: Września - to tu powstanie nowa fabryka Volkswagena

Inwestorów zagranicznych przyciąga również kadra pracownicza, której koszty zatrudnienia są relatywnie niższe niż w Europie Zachodniej.

- Tak, ale teza, że Polska jest „low-cost country" byłaby jednak mylna, gdyż do naszego kraju dużo lepiej odnosi się określenie „best-cost country". Polska zapewnia branży automotive najlepszą relację ceny do jakości. Potwierdzają to wyniki przeprowadzonego przez nas badania, z których wynika, że najlepszymi partnerami pod kątem jakości, zdaniem przedstawicieli zakładów motoryzacyjnych zlokalizowanych w Polsce, są właśnie polscy partnerzy.

Języczkiem u wagi mogły okazać się także dobre dotychczasowe doświadczenia niemieckiego koncernu z działalności fabryki w podpoznańskim Antoninku, produkującej od 10 lat Caddy i Transportera. Gdyby nie one, na pewno o pozytywną decyzję byłoby trudniej.

Dlaczego koncern nie wybrał Turcji?

- Ostatnie wydarzenia w Turcji związane z niepokojami społecznymi, liczne skandale korupcyjne, jak również mocne osłabienie tureckiej liry w ostatnim okresie, z pewnością miały istotny wpływ na ostateczną decyzję zarządu z Wolfsburga. Tymczasem Polska to bezpieczne państwo oraz przewidywalne otoczenie polityczne i prawne, z którymi coraz bardziej liczą się inne państwa europejski.

W fabryce pracę znajdzie co najmniej 2,3 tys. osób. Ale to również szansa dla innych.

- Zgadza się. Jedno miejsce pracy w zakładzie producenta to nawet 4 w sektorze poddostawczym, który będzie dostarczał komponenty niezbędne do złożenia samochodu dostawczego.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.