Górnicy muszą zmienić mentalność, zastanowić się nad przyszłością

0 0
Górnicy muszą zmienić mentalność, zastanowić się nad przyszłością
Fot. fotolia

Górnicy od lat mogli liczyć na stabilność zatrudnienia. Obecnie ich losy stanęły pod znakiem zapytania. Czy w przypadku likwidacji kopalń będą potrafili odnaleźć się na rynku pracy?

Pracownicy kopalń nie chcą zrezygnować ze swojej pracy, ani z przywilejów, które są z nią związane. Trudno się dziwić, jeśli nieustannie słyszą jak ich praca jest ważna. - Dziś, kiedy słyszę z ust polityków koalicji rządzącej, a także innych partii, że ranga pracy górnika nadal jest szczególna, to trudno się dziwić temu, że górnicy pytają, dlaczego mieliby z czegoś zrezygnować - ocenia Jerzy Markowski, były wiceminister gospodarki.

To właśnie ten status działają na młodych jak magnes. - Jeden z naszych klientów, który zajmuje się działalnością usługową dla kopalń, podczas jednej z rozmów powiedział, że nawet absolwenci technikum, jeśli mają do wyboru pracę w kopalni lub w innej firmie, bez wahania wybierają pierwszą opcję. Zachętą są liczne przywileje górnicze - ocenia Liliana Swoboda, dyrektor katowickiego oddziału firmy doradztwa personalnego People.

Pracownicy kopalń muszą jednak wziąć pod uwagę, że ich zakłady pracy mogą zostać zlikwidowane, a oni będą musieli szukać nowego zajęcia.

- Górnicy powinni przewartościować swoje myślenie na temat pracy, mające głębokie podstawy w wielopokoleniowej tradycji pracy w kopalni. W obecnych czasach jednego dnia praca jest, a drugiego jej nie ma. Pracownicy kopalń muszą to zrozumieć. Im szybciej dostosują się do zapotrzebowania rynku, tym łatwiej odnajdą się na nim - tłumaczy Liliana Swoboda.

Czy górnicy poradzą sobie na rynku pracy? Na razie nie wiadomo. Póki co kierują nimi emocje i ciężko im pogodzić się z planami rządu, który jeszcze kilka miesięcy temu obiecywał, że restrukturyzacja nie będzie wiązała się z utratą miejsc pracy. Jak sami postąpią - dowiemy się, gdy dojdzie do zamknięcia kopalń.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.