Górnictwo, ustawa o funkcjonowaniu górnictwa: rząd przyjął projekt noweli

• Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji tzw. ustawy górniczej.
• Dokument m.in. porządkuje zasady finansowania likwidacji kopalń, naprawy szkód spowodowanych przez likwidowane zakłady oraz zabezpieczenia czynnych kopalń np. przed zalaniem.
• Wszystko to działania finansowane z budżetu państwa.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Górnictwo, ustawa o funkcjonowaniu górnictwa: rząd przyjął projekt noweli

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/MN

12 lip 2016 20:34


Przygotowany przez resort energii projekt nowelizacji ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego i niektórych innych ustaw został skierowany do uzgodnień międzyresortowych i opublikowany w zasobach Rządowego Centrum Legislacji na początku maja br. Zmienione przepisy mają wejść w życie po ogłoszeniu, z mocą obowiązywania dwóch najistotniejszych regulacji od 1 stycznia 2016 r.

W kluczowej kwestii konieczność uporządkowania stanu prawnego wynika m.in. ze zmian przepisów: nowelizacji ustawy górniczej z grudnia 2015 r., nowelizacji ustawy o działach administracji rządowej z listopada 2015 r. oraz rozporządzenia ministra finansów z grudnia 2015 r., zmieniającego klasyfikację części budżetowych oraz ich dysponentów.

Czytaj też: Górnictwo daje miejsca pracy. Związkowcy apelują by nie eliminować węgla

Zmiany te spowodowały, że środki budżetowe przeznaczone m.in. na finansowanie procesów związanych z restrukturyzacją sektora górnictwa węgla kamiennego zostały ujęte w części budżetowej pod nazwą "gospodarka złożami kopalin", a jednocześnie organem uprawnionym do zawierania umów o dotacje w myśl ustawy górniczej jest minister właściwy do spraw energii.

Powstała rozbieżność uniemożliwia uruchomienie przez ministra finansów środków z rezerwy celowej na dofinansowanie zadań wykonywanych w trakcie likwidacji kopalń, świadczeń osłonowych w postaci urlopów górniczych i urlopów dla pracowników zakładu przeróbki mechanicznej węgla oraz pokrycia bieżących strat produkcyjnych przedsiębiorstwa.

Aby nie było rozbieżności, konieczne jest zastąpienie w odpowiednich miejscach sformułowania "minister właściwy do spraw energii", słowami "minister właściwy ds. gospodarki złożami kopalin". Dotyczy to zarówno ustawy górniczej, jak i ustawy o dotacji przeznaczonej dla niektórych podmiotów (obejmuje ona kopalnie Bochnia, Wieliczka i Guido oraz pompownię Bolko, a po przyjęciu proponowanej nowelizacji - ma umożliwić także finansowanie od 2017 r. działań wykonywanych po zakończeniu prac likwidacyjnych w wyrobisku górniczym Piaseczno).

Czytaj też: Lewiatan: Górnicy powinni zrozumieć, że prowadzą do upadku kopalń

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

biks 2016-07-15 19:10:35

Jednorazowe odprawy powinny byc rowniez dla pracowników dolowych. Bądźmy szczerzy:nikt nie złamie politycznych obietnic skoro będą dobrowolne. Jest wielu ludzi,którzy za odpowiednie zadośćuczynienie odejdzie od zawodu.