Górnictwo i przemysł stalowy: 1,8 mln pracowników straci pracę

0 0
Górnictwo i przemysł stalowy: 1,8 mln pracowników straci pracę
W górnictwie zatrudnienie ma się zmniejszyć o 1,3 miliona osób, a w przemyśle stalowym o 500 tys. - poinformował chiński minister. (fot. youtube)

Czarne chmury nad pracownikami górnictwa i przemysłu stalowego w Chinach. Władze oczekują zwolnienia 1,8 miliona osób pracujących w obu sektorach.

Minister ds. zasobów ludzkich i bezpieczeństwa socjalnego Yin Weimin powiedział w poniedziałek (29 lutego), że chodzi o niezbędną redukcję nadmiaru mocy produkcyjnych. - Wiąże się to z przeniesieniem (do innej pracy) 1,8 miliona pracowników - powiedział Yin na konferencji prasowej. Przyznał, iż będzie to bardzo trudne zadanie, ale wyraził przekonanie, że zostanie ono wykonane.

W górnictwie zatrudnienie ma się zmniejszyć o 1,3 miliona osób, a w przemyśle stalowym o 500 tys. - poinformował minister. W sumie obie te branże zatrudniają obecnie ok. 12 mln osób.

Reuters odnotowuje, że w zeszłym tygodniu przedstawiciele chińskich władz zapowiadali, iż rząd centralny przeznaczy 100 miliardów juanów (15,27 mld dolarów) w ciągu dwóch lat na przeniesienie do innej pracy tych, którzy zostaną zwolnieni w ramach redukcji nadmiaru mocy produkcyjnych w niektórych branżach, głównie w górnictwie węgla i przemyśle stalowym.

Wzrost gospodarczy w Chinach wyniósł w 2015 roku 6,9 proc. i był najsłabszy od 25 lat. Na rok bieżący władze prognozują wzrost o 6,5-7 proc. Według oficjalnych danych stopa bezrobocia wynosiła na koniec ubiegłego roku 5,01 proc., ale - jak podkreśla Reuters - wielu ekonomistów sądzi, iż dane te są zaniżone.

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.