Górnictwo, hutnictwo, przemysł stoczniowy: gdzie były największe odprawy?

W górnictwie, hutnictwie i przemyśle stoczniowym dochodziło do restrukturyzacji zatrudnienia. We wszystkich przypadkach państwo finansowało pakiety osłonowe dla zwalnianych. Kto mógł liczyć na największe odprawy?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Górnictwo, hutnictwo, przemysł stoczniowy: gdzie były największe odprawy?

PODZIEL SIĘ


Autor: Jolanta Miśków

22 sty 2015 6:13


Dla chylącej się ku upadłości Kompanii Węglowej rząd opracował program naprawczy, który przewidywał m.in. likwidację czterech, z czternastu kopalń giganta. Spotkał on się ze sprzeciwem górników, wyrażony m.in. przez podziemne protesty, a także protestami i manifestacjami na ulicach śląskich miast. Po kilku próbach rozmów związkowców z rządem wreszcie udało się zawrzeć porozumienie.

Wraz z nim powróciło pytanie o to, w jakim stopniu rząd powinien finansować pakiety osłonowe dla pracowników branż pogrążonych w kryzysie. Postanowiliśmy sprawdzić, jak to było w przeszłości i czy górnicy faktycznie należą do najbardziej uprzywilejowanych.

Zgodnie z porozumieniem zawartym 17 stycznia górnicy zatrudnieni na dole, którym do emerytury zostały cztery lata lub mniej, mogą skorzystać z czteroletnich urlopów górniczych w wysokości 75 proc. miesięcznego wynagrodzenia. Przebywając na takim urlopie, będą mogli pracować, jednak poza kopalnią.

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w III kwartale 2014 r. wynosiło 3 781,14 zł, z czego 75 proc. stanowi kwotę ok. 2835 zł. Gdyby taką wypłatę otrzymywał górnik, przez cztery lata spędzone na urlopie górniczym otrzymałby ok. 136 tys. zł.

Jednak w przypadku dołowych pracowników kopalni, szacuje się, że wynagrodzenia są znacznie wyższe i mogą sięgać nawet 7 tys. zł miesięcznie. Wtedy górnik na urlopie mógłby liczyć nawet na ok. 5250 zł miesięcznie. W skali roku otrzymywałby ok. 63 tys. zł, przy czym ciągle miałby możliwość wykonywania pracy poza kopalnią i powiększania swoich dochodów.

Z kolei pracownicy przeróbki mechanicznej, administracji i powierzchni, zgodnie z zawartym porozumieniem, mogą skorzystać z odpraw. Otrzymają wówczas 12-krotność miesięcznej pensji, a także dodatkowe ustawowe odprawy – łącznie nie więcej niż 15-krotność swojego wynagrodzenia.

Wywalczone przez związkowców Kompanii Węglowej osłony socjalne dla pracowników kopalń należą do najkorzystniejszych w historii polskiego górnictwa węgla kamiennego, które przechodziło już gigantyczny proces restrukturyzacyjny. W roku 1999 wobec pogarszających się wyników ekonomicznych spółek węglowych, rząd przyjął korektę programu rządowego "Reforma górnictwa węgla kamiennego w Polsce w latach 1998-2002".

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.