Fuzja Orlenu Lotosu i PGNiG: Zarząd w Płocku? Premier Szydło zabrała głos

- Ze wszystkich sił będę walczył, żeby Orlen został w Płocku, takie były też zapewnienia wszystkich polityków, także obozu rządzącego. Ale domyślam się, że Gdańsk też nie chciałby pozbywać się potężnego zakładu pracy - mówi Andrzej Nowakowski, prezydent Płocka.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Fuzja Orlenu Lotosu i PGNiG: Zarząd w Płocku? Premier Szydło zabrała głos

PODZIEL SIĘ


Autor: PortalSamorzadowy.pl (Agnieszka Widera)/AT

www.portalsamorzadowy.pl

21 kwi 2016 14:20


13 kwietnia odwołano ze stanowiska prezesa Lotosu Pawła Olechnowicza. Według medialnych doniesień jedną z przesłanek odwołania miała być jego niechęć do ewentualnej fuzji Lotosu z Orlenem i PGNiG. Czy w związku z tym, apel radnych Płocka do Beaty Szydło o pozostawienie siedziby spółki Orlenu w Płocku, w pana ocenie jest jeszcze bardziej aktualny?

Andrzej Nowakowski, prezydent Płocka: Na apel radnych miasto otrzymało odpowiedź ze strony rządowej, że na dziś nie są planowane posunięcia, które skutkować miałyby przeniesieniem siedziby Orlenu do innego miasta. Władze spółki nam nie odpowiedziały.

Wydawało się, że sytuacja jest stabilna i pod kontrolą, ale odwołanie prezesa Olechnowicza wzbudza niepokój. Jeśli rzeczywiście powodem odwołania była niechęć do łączenia spółek, no to jednak ktoś tę fuzję widocznie rozważa. Zaraz pojawi się na nowo pytanie, gdzie będzie siedziba nowego zakładu po połączeniu – czy to będzie Warszawa, czy Płock, czy Gdańsk? Ze wszystkich sił będę walczył, żeby Orlen został w Płocku, takie były też zapewnienia wszystkich polityków, także obozu rządzącego. Ale domyślam się, że Gdańsk też nie chciałby pozbywać się potężnego zakładu pracy, który zatrudnia ludzi i płaci podatek CIT.

– Nie chodzi tylko o sam CIT. Z podatku dochodowego od osób prawnych gminy otrzymują tylko ok. 6,7 proc. W przypadku Płocka w ubiegłym roku ogólnie przychody z tytułu CIT wyniosły ponad 20 milionów złotych. W skali całego budżetu miasta wynoszącego 800 mln zł nie jest to specjalnie dużo, ale w obecnej sytuacji samorządów, kiedy trzeba szukać środków na dofinansowanie inwestycji, każda złotówka – w tym przypadku każdy milion – jest na wagę złota.

Płock, nie ma co ukrywać, dużo zawdzięcza temu, że tutaj właśnie swoją siedzibę ma PKN Orlen. To bardzo dobry pracodawca, który zatrudnia wiele osób. To też miejsca pracy w firmach powiązanych, współpracujących, kooperujących z Orlenem. Firmy te dość dobrze płacą pracownikom, zatem wpływy z PIT też są duże.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.