Fiskus chce opodatkować rekompensaty byłych pracowników KHW

• Fiskus uważa, że rekompensaty pracowników Katowickiego Holdingu Węglowego, którzy dobrowolnie odeszli z pracy, powinny być w całości opodatkowane.
• Władze holdingu złożą zażalenie na taką interpretację przepisów.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Fiskus chce opodatkować rekompensaty byłych pracowników KHW

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

13 sty 2016 9:54


Spór dotyczy świadczenia dla 136 osób z administracji holdingu, które jesienią zeszłego roku skorzystały z wprowadzonego przez firmę programu dobrowolnych odejść. Rozwiązując umowę o pracę otrzymywali oni 75 tys. zł brutto, z których część (wyliczana indywidualnie) wynikała z przepisów ustawowych, a pozostała część była różnicą między wyliczoną kwotą a całkowitą wartością rekompensaty.

Pierwsza część świadczenia była opodatkowana na zasadach ogólnych; spór dotyczy drugiej części. Przedstawiciele holdingu przytaczają argumenty pozwalające uznać, że nadwyżka kwoty rekompensaty wypłaconej ponad wysokość odpraw wynikającą z przepisów ustawowych jest przychodem mającym charakter odszkodowania i zadośćuczynienia, które jest zwolnione z podatku PIT.

Wobec wątpliwości w tej sprawie, holding zwrócił się do resortu finansów o interpretację przepisów. W imieniu ministra przygotował ją dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi. Stanowisko organów skarbowych, które wpłynęło do spółki w ostatnich dniach, okazało się niekorzystne dla pracowników. Izba uznała, że rekompensaty wypłacone przez spółkę nie korzystają ze zwolnienia i stanowią przychód ze stosunku pracy, podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Fot. PTWP Fot. PTWP

Przedstawiciele KHW są zdziwieni taką interpretacją organów skarbowych. Przytaczają przy tym inne interpretacje fiskusa w podobnych sprawach, korzystne dla pracowników. Dlatego holding zamierza złożyć zażalenie. Niewykluczone, że indywidualne przypadki poszczególnych pracowników będą rozstrzygać sądy.

- Interpretacja wydana przez dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi w odniesieniu do programu dobrowolnych odejść zorganizowanego przez KHW jest dla spółki zaskoczeniem. Stąd podjęta została decyzja o złożeniu zażalenia na treść tej interpretacji - poinformował rzecznik holdingu Wojciech Jaros.

Zgodnie z polskim prawem podatkowym, interpretacje indywidualne wydawane są przez działających w imieniu ministra finansów dyrektorów pięciu izb skarbowych. W konkretnym przypadku podatku dochodowego od osób fizycznych interpretacje dla podatników z woj. śląskiego wydaje dyrektor Izby w Łodzi. Podatnikowi, którego stanowisko zostanie przez organ określone jako nieprawidłowe, przysługuje prawo do wniesienia skargi na interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.