Fiskus chce opodatkować rekompensaty byłych pracowników KHW

0 0
Fiskus chce opodatkować rekompensaty byłych pracowników KHW
Izba Skarbowa uznała, że rekompensaty pracowników KHW stanowią przychód ze stosunku pracy, podlegający opodatkowaniu. /Fot. PTWP

• Fiskus uważa, że rekompensaty pracowników Katowickiego Holdingu Węglowego, którzy dobrowolnie odeszli z pracy, powinny być w całości opodatkowane.
• Władze holdingu złożą zażalenie na taką interpretację przepisów.

Spór dotyczy świadczenia dla 136 osób z administracji holdingu, które jesienią zeszłego roku skorzystały z wprowadzonego przez firmę programu dobrowolnych odejść. Rozwiązując umowę o pracę otrzymywali oni 75 tys. zł brutto, z których część (wyliczana indywidualnie) wynikała z przepisów ustawowych, a pozostała część była różnicą między wyliczoną kwotą a całkowitą wartością rekompensaty.

Pierwsza część świadczenia była opodatkowana na zasadach ogólnych; spór dotyczy drugiej części. Przedstawiciele holdingu przytaczają argumenty pozwalające uznać, że nadwyżka kwoty rekompensaty wypłaconej ponad wysokość odpraw wynikającą z przepisów ustawowych jest przychodem mającym charakter odszkodowania i zadośćuczynienia, które jest zwolnione z podatku PIT.

Wobec wątpliwości w tej sprawie, holding zwrócił się do resortu finansów o interpretację przepisów. W imieniu ministra przygotował ją dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi. Stanowisko organów skarbowych, które wpłynęło do spółki w ostatnich dniach, okazało się niekorzystne dla pracowników. Izba uznała, że rekompensaty wypłacone przez spółkę nie korzystają ze zwolnienia i stanowią przychód ze stosunku pracy, podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Fot. PTWP
Fot. PTWP

Przedstawiciele KHW są zdziwieni taką interpretacją organów skarbowych. Przytaczają przy tym inne interpretacje fiskusa w podobnych sprawach, korzystne dla pracowników. Dlatego holding zamierza złożyć zażalenie. Niewykluczone, że indywidualne przypadki poszczególnych pracowników będą rozstrzygać sądy.

- Interpretacja wydana przez dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi w odniesieniu do programu dobrowolnych odejść zorganizowanego przez KHW jest dla spółki zaskoczeniem. Stąd podjęta została decyzja o złożeniu zażalenia na treść tej interpretacji - poinformował rzecznik holdingu Wojciech Jaros.

Zgodnie z polskim prawem podatkowym, interpretacje indywidualne wydawane są przez działających w imieniu ministra finansów dyrektorów pięciu izb skarbowych. W konkretnym przypadku podatku dochodowego od osób fizycznych interpretacje dla podatników z woj. śląskiego wydaje dyrektor Izby w Łodzi. Podatnikowi, którego stanowisko zostanie przez organ określone jako nieprawidłowe, przysługuje prawo do wniesienia skargi na interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.