Firmy z kapitałem zagranicznym coraz mocniejszym graczem i pracodawcą na polskim rynku pracy

Pod koniec 2016 roku w firmach z udziałem kapitału zagranicznego pracowało w Polsce 1 855,2 tys. osób. To o 3,8 proc. więcej w odniesieniu do 2015 roku.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Firmy z kapitałem zagranicznym coraz mocniejszym graczem i pracodawcą na polskim rynku pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: KDS

31 sty 2018 8:42


Główny Urząd Statystyczny podał wyniki najnowszego raportu "Działalność gospodarcza podmiotów z kapitałem zagranicznym w 2016 r.". Przedstawione dane pokazują, że tego firmy z kapitałem zagranicznym na polskim rynku pracy odgrywają coraz większą rolę. Tylko w ciągu 2016 roku w porównaniu do 2015 liczba ich pracowników wzrosła o 3,8 proc. 

W firmach, które rozpoczęły swoją działalność w 2016 roku pracę znalazło 22 809 osób. To stanowiło 1,2 proc. liczby wszystkich osób pracujących w badanej populacji podmiotów z kapitałem zagranicznym. W tym prawie dwie trzecie pracujących zatrudniały firmy duże o liczbie pracujących 250 i więcej osób (58,4 proc.), średnie zatrudniały 29,1 proc., natomiast firmy małe skupiały u siebie 9,1 proc. pracowników, mikro – 3,4 proc. 

Największym pracodawcą wśród tego typu firm okazały się te zajmujące się szeroko rozumianym przetwórstwem przemysłowym. To tam zatrudnienie znalazło 46,3 proc. ogólnej
liczby pracujących w firmach z kapitałem zagranicznym. Dalej jest handel oraz naprawa samochodów po 23,9 proc. 

Analitycy GUS wyliczyli, że według rodzaju prowadzonej działalności średnie przedsiębiorstwo z kapitałem zagranicznym w przetwórstwie przemysłowym liczyło 171 osób, w handlu; naprawie pojazdów samochodowych – 61 osób, a w administrowaniu i działalności wspierającej – 104 osoby.

Najniższa przeciętna liczba pracujących występowała w firmach działających w obsłudze rynku nieruchomości - średnio 3 osoby.

Grafika: dane GUS Grafika: dane GUS

Z raportu GUS dowiemy się również, w których regionach firmy z kapitałem zagranicznym działały najprężniej. Okazuje się, że prawie 70 proc. ogółu zatrudnionych pracowało w firmach mających siedzibę w czterech województwach: mazowieckim (32,9 proc.), wielkopolskim (15 proc.), śląskim (11 proc.) oraz dolnośląskim (9,2 proc.).

Natomiast osób tego typu firmy zatrudniały w województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim oraz świętokrzyskim.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.