Firmy w Polsce najczęściej outsourcingują pracowników niższego szczebla

0 0
Firmy w Polsce najczęściej outsourcingują pracowników niższego szczebla

Z roku na rok liczba zakładów produkcyjnych korzystających z outsourcingu usług w Polsce wzrasta. 76 proc. firm uważa, że w ten sposób zwiększa elastyczność zasobów na produkcji, a 49 proc., że redukuje koszty – tak wynika z wewnętrznego badania firmy outsourcingowej Exact Systems.

Lista korzyści ze współpracy z firmą outsourcingową jest bardzo długa. Poza zwiększeniem elastyczności zasobów oraz redukcją kosztów, zewnętrzny partner zwiększa także jakość wytwarzanych produktów.

- Wynika to z faktu, że są to firmy wyspecjalizowane w konkretnym obszarze, w którym posiadają bogate doświadczenie i kompetencje. Koszt ich wynajęcia jest dużo niższy niż zatrudnienia i wyszkolenia nowego pracownika, a efektywność często większa - mówi Paweł Gos, prezes zarządu Exact Systems.

Najwięcej firm korzysta z outsourcingu w obszarze wsparcia produkcji (78 proc.) i pracach okołoprodukcyjnych (53 proc.). Ponad jedna czwarta zakładów produkcyjnych zleca także firmom zewnętrznym logistykę (27 proc.), a 22 proc. kontrolę jakości.

Badanie przeprowadzone przez Exact Systems wykazało również, że większość firm outsourcinguje pracowników niższego szczebla (98 proc.). Z usług specjalistów i pracowników z uprawnieniami korzysta jedynie 11 proc. respondentów.

- Rzeczywiście, najczęściej wypożyczamy pracowników fizycznych. Jednak rokrocznie rośnie grupa klientów, którzy zwracają się do nas z prośbą o pomoc w uzupełnieniu braków w kadrze specjalistów lub inżynierów. Dlatego też już na stałe w portfelu naszych usług wpisała się pozycja outsourcingu personelu - wyjaśnia Gos.

W okresie najbliższych 3 miesięcy większość zapytanych klientów Exact Systems przewiduje, że liczba usług outsourcingowych pozostanie na niezmienionym poziomie (73 proc.), z kolei co jedenasty przedstawiciel firmy planuje ich zwiększenie (9 proc.).

Zdaniem Jacka Opali, dyrektora ds. rozwoju i sprzedaży w Exact Systems, takie wyniki mogą być prognostykiem stabilizacji produkcji i zatrudnienia w polskich zakładach produkcyjnych.

- W badaniu, które przeprowadziliśmy w czerwcu br., również podobna liczba respondentów, ponad 80 proc., zadeklarowała, że utrzyma lub zwiększy poziom usług outsourcingowych - mówi Jacek Opala.

- Widzimy zatem, że firmy już nie obawiają się tak bardzo powrotu dekoniunktury i dążą do uelastycznienia swojego biznesu. Outsourcing usług ma im pomóc w realizacji tego celu, m.in. poprzez szybsze reagowanie na nieprzewidziane wcześniej czynniki zewnętrzne oraz redukcję kosztów - podsumowuje.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.