Firmy motoryzacyjne nie optymalizują kosztów zatrudnienia

0 0
Firmy motoryzacyjne nie optymalizują kosztów zatrudnienia
- Wynagrodzenia w branży motoryzacyjnej są najwyższe spośród wszystkich gałęzi przemysłu więc pracodawcom powinno zależeć na ich optymalizacji – zauważa Anna Węgrzyn z BPSC. /Fot. PTWP

Firmy motoryzacyjne mają coraz większy problem z zatrudnianiem pracowników. Według badania firmy BPSC koszty zatrudnienia dodatkowo podwyższa to, że zaledwie co trzecie duże przedsiębiorstwo w branży korzysta z mapy umiejętności technicznych pracowników.

Najpierw Kia i Hyundai a ostatnio Jaguar. Mimo doskonałych specjalistów, nowoczesnych zakładów, koncerny motoryzacyjne wybierają na lokalizację swoich fabryk Słowację lub Węgry. Przegrywamy z naszymi sąsiadami ze względu na niższe ulgi dla inwestorów i wysokie koszty pracy.

Niestety, wszystko wskazuje na to, że te będą coraz wyższe. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez chorzowską firmę BPSC dostarczającą systemy wspierające zarządzanie pracownikami, przedsiębiorstwa nie potrafią optymalizować kosztów zatrudnienia.

BPSC wzięło pod lupę stopień wykorzystania w firmach motoryzacyjnych mapy umiejętności -  kompetencji technicznych. To bardzo przydatne narzędzie dla firm o dużej rotacji pracowników, wielozmianowych i działających w systemie Just in Time, gdzie trzeba bardzo szybko znaleźć zastępstwo w momencie niedyspozycji czy choroby pracownika.

- Matryca daje pojęcie o faktycznym poziomie opanowania przez pracownika poszczególnych czynności na linii produkcyjnej czy gnieździe roboczym. Pozwala trafnie dopasowywać pracowników produkcji do gniazd produkcyjnych, planować ich rozwój na podstawie zidentyfikowanych luk umiejętności i podpowiadać kto może przeszkolić pracownika w danym obszarze - tłumaczy Anna Węgrzyn, kierownik projektu mHR w BPSC.

- Wskazuje ona też na czynności lub na stanowiska, co do których istnieje poważne ryzyko, że w czasie niespodziewanych nieobecności lub dodatkowych zleceń, mogą one okazać się wąskim gardłem z uwagi na niskie zabezpieczenie w kwalifikacje - dodaje.

Mapa umiejętności technicznych

Badania pokazują, że firmy motoryzacyjne korzystają z mapy umiejętności technicznych relatywnie rzadko, co ma ogromny wpływ na jakość procesu produkcji opartego o rygorystyczne normy i wymagania odbiorców, a także możliwość optymalizacji zatrudnienia. Na ponad 100 przebadanych dużych firm produkcyjnych, zaledwie co trzecia przyznała się do tego, że korzysta z tego rozwiązania. 

- To zastanawiające o tyle, że w branży motoryzacyjnej firmy mają problem ze znalezieniem pracowników, a koszty pracy szybko rosną. Wynagrodzenia w branży motoryzacyjnej są najwyższe spośród wszystkich gałęzi przemysłu więc pracodawcom powinno zależeć na ich optymalizacji – zauważa Anna Węgrzyn.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.