Famur przejmuje Kopex

0 0
Famur przejmuje Kopex
Na podpisaną umowę dość entuzjastycznie zareagowali giełdowi gracze, akcje Kopex i Famur dość znacząco rosną. (fot. mat. pras. Famur/wnp.pl)

Krzysztof Jędrzejewski, większościowy akcjonariusz Kopeksu, podpisał umowę warunkową ze spółką celową (SPV), zależną od TDJ, ws. przejęcia kontroli nad większościowym pakietem akcji Kopeksu. Przypomnijmy, że grupa TDJ posiada już 9,99 proc. akcji spółki.

By umowy weszły w życie potrzebne jest spełnienie następujących warunków: uzyskanie zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, pozytywne wyniki due diligence, które będzie przeprowadzone w okresie następnych trzech miesięcy oraz restrukturyzacja finansowania Kopeksu.

Warunkiem kluczowym tej transakcji jest kwestia wypracowania porozumienia z obecnymi wierzycielami Kopeksu, które umożliwi stabilizację źródeł finansowania grupy w długim terminie. Konsolidacja to w obecnej sytuacji rynkowej właściwy kierunek rozwoju dla obu firm, a planowana operacja oznacza możliwość istotnego zwiększenia skali, jakości i efektywności prowadzonych działań na rynku krajowym i zagranicznym.

Historia obydwu firm pokazuje jak polska myśl technologiczna może być wykorzystywana na rzecz rozwoju górnictwa, nie tylko polskiego, ale również światowego. Innowacyjne technologie, prężnie funkcjonujące działy R&D, wieloletnie doświadczenie to tylko niektóre elementy, których jakość jest doceniana przez zagranicznych partnerów Famuru i Kopeksu.

– To najważniejszy moment w dotychczasowej historii spółek Famur i Kopex. Przed nami okres, który może przynieść wiele korzyści. To szansa na stabilizację oraz znakomita baza dla rozwoju obu firm, a przez to także całego Śląska. Połączone spółki stanowiłyby jedną z większych firm przemysłowych w Polsce, która z pewnością mogłaby dołączyć do grupy championów narodowych, których tworzenie jest promowane w planie Ministra Morawieckiego. Z tej perspektywy jeszcze bardziej realne stanie się podbijanie rynków światowych polskim kombajnem górniczym i innymi produktami, z których jako polscy producenci jesteśmy znani już od wielu lat. Chciałbym, aby przyszłe połączenie potencjałów było wspólnym dziełem akcjonariuszy i pracowników spółek Famur i Kopex – mówi Mirosław Bendzera, prezes Famuru.

- Mam nadzieję, że biorąc pod uwagę trudną sytuację sektora, podjęcie kluczowych decyzji ze strony wierzycieli Kopex oraz Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zostanie zrealizowane jak najszybciej z uwzględnieniem obecnych warunków rynkowych. Jest to absolutnie kluczowe dla powodzenia całego procesu. Jeśli harmonogram będzie przebiegać zgodnie z naszymi oczekiwaniami mamy szansę przeprowadzić transakcję w sierpniu, a pierwsze efekty współpracy powinny być widoczne już w momencie formalnego przejęcia przez Famur kontroli nad Kopeksem – dodaje Mirosław Bendzera.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.