Ewa Kopacz zwołała posiedzenie zespołu ds. górnictwa węgla kamiennego z udziałem pełnomocnika rządu oraz ministrów

- Premier Ewa Kopacz zwołała na godz. 10 posiedzenie zespołu ds. górnictwa węgla kamiennego z udziałem pełnomocnika rządu ds. restrukturyzacji górnictwa oraz ministrów skarbu i pracy - poinformowała rzeczniczka rządu Iwona Sulik.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ewa Kopacz zwołała posiedzenie zespołu ds. górnictwa węgla kamiennego z udziałem pełnomocnika rządu oraz ministrów

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

9 sty 2015 9:48


"Na godz. 10 pani premier zwołała posiedzenie zespołu ds. górnictwa węgla kamiennego po to, by rozmawiać nie tylko z pełnomocnikiem ds. górnictwa, ale także z ministrami skarbu oraz pracy i polityki społecznej nie tylko na temat tego programu (naprawczego dla Kompanii Węglowej)" - powiedziała Sulik w piątek w TVP1.

Dodała, że premier Ewa Kopacz na konferencji podsumowującej 100 dni pracy rządu mówiła też o tym, iż zleciła przygotowanie programu odbudowy Śląska. "Chodzi o to, aby podjąć szerokie działania dotyczące każdej dziedziny, które doprowadzą do tego, że Śląsk stanie się centrum przemysłu w Polsce" - wyjaśniła.

W środę rząd przyjął program naprawczy dla Kompanii Węglowej. Pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa Wojciech Kowalczyk ocenił, że alternatywą niewdrożenia planu dla Kompanii Węglowej jest niekontrolowana, chaotyczna upadłość spółki. Program wiąże się z wydzieleniem z Kompanii Węglowej nowej spółki celowej, do której trafi 9 z 14 kopalń KW. Jedną kupi Węglokoks (Piekary), a pozostałe 4 zostaną zlikwidowane (Bobrek-Centrum, Sośnica-Makoszowy, Brzeszcze i Pokój). Premier akcentowała, że z tym planem związana jest nowa propozycja rozwoju przemysłu na Śląsku, która zostanie przedstawiona na początku marca.

Kopacz zapowiedziała także, że decyzja o zlikwidowaniu Kompanii Węglowej i zastąpieniu jej nową spółką doprowadzi do konsolidacji przemysłu energetycznego z przemysłem górniczym.

"Decyzja o naprawie polskiego górnictwa, o naprawie sytuacji w Kompanii Węglowej, tak naprawdę o zlikwidowaniu Kompanii Węglowej, ale zastąpieniu jej nową spółką i przeprowadzenie tego trudnego, ale koniecznego procesu, doprowadzi do konsolidacji przemysłu energetycznego z przemysłem górniczym" - powiedziała Kopacz na środowej konferencji prasowej. "W tym cały problem, żeby łączyć zdrową, wydolną energetykę ze zdrowym organizmem, jakim będą rentowne kopalnie. Dlatego też ten program będzie poprzedzony - przed negocjacjami - informacją ministra skarbu na temat konsolidacji przemysłu energetycznego" - dodała.

W piątek miało dojść do spotkania Kowalczyka z przedstawicielami wszystkich związków zawodowych w KW, jednak w czwartek związkowcy zdecydowali, że nie pojadą na spotkanie do Warszawy. Zapowiedzieli, że w poniedziałek w regionie śląsko-dąbrowskim ma rozpocząć się akcja protestacyjno-strajkowa związana m.in. z rządowym planem dla KW. Protest mają poprzedzić masówki w kopalniach w piątek.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.