Europejscy przedsiębiorcy powracają z produkcją z Azji

Po latach przenoszenia produkcji do Azji, wielu przedsiębiorców europejskich zamierza powrócić w swoje strony. Powodem są głównie rosnące koszty płac w Chinach, które obniżają marże zysku, ale nie wyłącznie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Europejscy przedsiębiorcy powracają z produkcją z Azji

PODZIEL SIĘ


Autor: Wnp.pl

wnp.pl

5 sty 2015 17:09


Decyzję taką podjęły ostatnio już m.in. włoskie firmy Piquadro (branża skórzana) i Fiamm (producent baterii) czy niemieckie Fackelmann (wyroby kuchenne) Stihl (elektronarzędzia).

Według danych firmy konsultingowej AlixPartners, oficjalnie średnie płace w przemyśle w Chinach wzrosły w latach 2004 - 2014 o 364 procent, aczkolwiek ze znacznie niższej podstawy, niż w Europie.

Czytaj też: Likwidują etaty, aby przenieść je do Polski

Z danych Marco Palmieri, prezesa firmy Piquadro wynika, że obecnie przeciętne miesięczne wynagrodzenie pracowników chińskich jest niższe o pięć razy, niż włoskich, ale w 2008 roku było 16 razy niższe. Zarazem koszty wynagrodzeń pracowników menagmentu są już takie same.

Choć więc koszty działalności w Chinach są nadal niższe, niż na Starym Kontynencie, to jednak różnica ta ustawicznie się zmniejsza, a doliczyć należy koszty: nadzoru produkcji za granicą, droższego transportu, ceł i ogólne przeszkody, wynikające z różnic kulturowych, informuje Shippingazette, powołując się na informację Reutersa.

Czytaj też: Firmy odzieżowe wracają z produkcją z Chin do Polski

Jest to więc zjawisko odwrotne do fenomenu offshoringu, które przez dwie ostatnie dekady wpływało na globalizację gospodarczą. Szczególnie podatne tej tendencji były branże odzieżowa, obuwnicza i elektroniczna.

Z przeprowadzonego w listopadzie 2014 roku badania przez firmę doradczą PwC wynika, że 60 procent przedsiębiorców z sektora niefinansowego już przeniosło niektóre linie produkcyjne z Chin, a 55 proc. planuje to zrobić. Najwięcej (spośród 384 ankietowanych) było firm z Włoch (44), przed irlandzkimi, niemieckimi i hiszpańskimi.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.