Emerytowani górnicy będą walczyć o deputaty. Zapowiadają demonstracje

Emeryci zapowiadają nieustępliwą walkę o deputaty. Uważają, że zarząd Kompanii Węglowej podjął uchwałę w sprawie deputatów bez konsultacji ze stroną społeczną. 12 listopada będą demonstrować pod siedzibą Kompanii Węglowej.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Emerytowani górnicy będą walczyć o deputaty. Zapowiadają demonstracje

PODZIEL SIĘ


Autor: wnp.pl/Jerzy Duda

wnp.pl

30 paź 2014 12:59


Emeryci wskazują, że deputat nie jest przywilejem, tylko częścią wypracowanego świadczenia emerytalnego.

Niedawno - o czym informował portal wnp.pl - związkowcy z Kompanii Węglowej zaapelowali do zarządu KW, żeby odstąpił od likwidacji prawa emerytów, rencistów oraz innych uprawnionych osób do bezpłatnego węgla.

Czytaj też: Deputaty węglowe - odbierać czy nie odbierać?

Związkowcy podkreślali, że toczą się rozmowy dotyczące postulatu, by zobowiązania w zakresie bezpłatnego węgla przejęte zostały przez Skarb Państwa. Związki wskazywały, że strona rządowa nie odrzuciła tego pomysłu, a jego realizacja mogłaby odciążyć spółki węglowe w roku 2016.

Związkowcy postulują, by w roku 2015 realizacja deputatu odbywała się wyłącznie w naturze w związku z rekordowymi zwałami węgla przy kopalniach.

Czytaj też: Związkowcy chcą przywrócenia deputatów dla emerytów i rencistów

Przypomnijmy: zarząd Kompanii Węglowej podjął Uchwałę o likwidacji uprawnień emerytów, rencistów i innych uprawnionych osób do bezpłatnego węgla poczynając od dnia 1 stycznia 2015 roku.

Tym samym wypowiedział porozumienia zawarte z organizacjami związków zawodowych z 20 grudnia 2004 roku i z 6 lutego 2014 roku. Wypowiedzenia dokonano z zachowaniem trzymiesięcznego okresu, który upływa 31 grudnia 2014 roku.

Uchwała nie ma zastosowania do osób, których uprawnienie do bezpłatnego węgla jest realizowane na podstawie przepisów ustawy z dnia 7 września 2007 roku o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego w latach 2008-2015 ze środków budżetu państwa.

Więcej na ten temat czytaj na wnp.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.