Elektrownie przyszłości: Sporo się zmieni w pracy inżynierów i operatorów

0 0
Elektrownie przyszłości: Sporo się zmieni w pracy inżynierów i operatorów
Elektrownie cyfrowe całkowicie odmienią pracę zarządzających nimi operatorów. /fot. pixabay

• General Electric szacuje, że w przeciągu najbliższych dziesięciu lat 8 miliardów ludzi będzie potrzebować dostępu do elektryczności.
• W elektrowniach pojawią się nowe rozwiązania inżynieryjne i cyfrowe narzędzia. Zmieni się praca ludzi.
• Całkowicie zmieni się praca operatorów zarządzających elektrowniami.

Według General Electric, już niedługo każda elektrownia może się zamienić w centrum nowoczesnych, powiązanych ze sobą technologii. Pozwoli to operatorom wykorzystywać zgromadzone dane do zapewniania niezawodnych dostaw energii elektrycznej i obniżania kosztów jej produkcji.

Na elektrownię przyszłości składać się będą dwa zasadnicze elementy: cyfrowa elektrownia oraz modułowa wyspa energetyczna. Ta ostatnia znacznie uprości proces budowy elektrowni dzięki prefabrykowanym i poddanym wstępnemu uruchomieniu modułom, dostarczanym wprost na plac budowy, gdzie przeprowadzony będzie ich montaż.

Pozwoli to zmniejszyć zaangażowanie ludzi i skrócić czas budowy. - Dzięki modułowej wyspie energetycznej czas potrzebny na wybudowanie elektrowni skraca się o jedną czwartą i nie wymaga obecności na miejscu rzeszy wyspecjalizowanych inżynierów, co jest kosztowne i wcale nie tak proste do zrealizowania - wyjaśnia Andreas Brautsch, dyrektor generalny GE odpowiedzialny za zarządzanie produktem w dziale systemów zintegrowanych.

Elektrownia cyfrowa całkowicie odmieni pracę operatorów

Drugim zasadniczym elementem elektrowni przyszłości będzie elektrownia cyfrowa - produkcja energii elektrycznej zyska wsparcie rozwiązań informatycznych, co zdaniem GE całkowicie odmieni sposób, w jaki operatorzy zarządzać będą elektrowniami.

Czujniki zainstalowane na sprzęcie będą nieprzerwanie gromadzić i przesyłać do chmury dane związane z pracą poszczególnych komponentów. Aplikacje będą analizować zebrane dane i wzbogacą wiedzę inżynierów w kluczowych obszarach operacyjnych, pozwalając podjąć najlepszą decyzję odnośnie tego, jakie części należy wymienić, które z nich powinny zostać naprawione, a także jak konserwować urządzenia, aby okres wyłączeń trwał jak najkrócej. Pozyskana w ten sposób wiedza pomoże także podnieść sprawność elektrowni.

Gromadzone dane pozwolą także stworzyć w chmurze „cyfrowy duplikat” elektrowni. Umożliwi to przeprowadzanie koniecznych analiz oraz testowanie planowanych działań zanim przeprowadzone zostaną w świecie rzeczywistym. Dodatkowo nowa technologia pozwoli gromadzić dane pochodzące z wielu elektrowni.

- Dzięki elektrowni cyfrowej będzie można tworzyć modele i przeprowadzać analizy zarówno dla jednej elektrowni, jaki i rozszerzyć jej zastosowanie na wszystkie technologie energetyczne posiadane przez klienta - mówi Aaron Zurborg, architekt rozwiązań informatycznych z GE.

Zurborg szacuje, że w przypadku działających obecnie elektrowni opalanych gazem i pracujących w układzie gazowo-parowym, elektrownia cyfrowa może zaowocować oszczędnościami rzędu 50 milionów dolarów. W przypadku nowych elektrowni oszczędności te mogą sięgnąć nawet 230 milionów dolarów.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.