EEC 2016, Donocik: Zamiast tworzyć kolejne programy restrukturyzacji górnictwa trzeba pomyśleć o jego likwidacji

- Zmienia się sytuacja górnictwa na świecie i czas zamiast tworzyć kolejne programy restrukturyzacji górnictwa, pomyśleć o likwidacji w perspektywie 30-35 lat  - uważa Tadeusz Donocik, prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

EEC 2016, Donocik: Zamiast tworzyć kolejne programy restrukturyzacji górnictwa trzeba pomyśleć o jego likwidacji

PODZIEL SIĘ


Autor: Agnieszka Widera

20 maj 2016 13:31


Inteligentne specjalizacje to nazwa obszarów preferowanych przy podziale unijnych funduszy. Ustalane są na dwóch poziomach: krajowym (to dziedziny stanowiące priorytet w skali całego kraju) i regionalnym (tutaj decyduje już specyfika danego województwa). Podziału dokonali eksperci, a co na to przedstawiciele przedsiębiorców w woj. śląskim? Czy czas zapomnieć o górnictwie?

- Zmienia się sytuacja górnictwa na świecie i czas zamiast tworzyć kolejne programy restrukturyzacji górnictwa, pomyśleć o likwidacji w perspektywie 30-35 lat. To odważne może słowa, ale trzeba to powiedzieć. Musimy na Śląsku postawić na nowe specjalizacje - mówi Tadeusz Donocik, prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach.

Chodzi o medycynę (z naciskiem na kardiologię), obszar energetyczny i inżynierię środowiska i odnawialne źródła energii.

Czytaj też: Tchórzewski: Uratowaliśmy 100 tys. miejsc pracy w górnictwie

- Trzeci obszar, na który bym stawiał to działalność z inwestycjami środowiskowymi na terenach poprzemysłowych. Wprawdzie obszarów postindustrialnych w Europie jest sporo, ale tak zdegradowanych nie ma więc umiejętne ich zagospodarowanie może być produktem eksportowym regionu. Czwarty obszar to przemysł okołogórniczy – skutecznie konkurujemy z zagranicą mamy dorobek, który też może konkurować z zagranicą - mówi Tadeusz Donocik.

Zdanie prezesa podziela Arkadiusz Nagięć, prezes Pro-Invest. 

- Lubię być i pracować na Śląsku, rozwijać się jako firma. Chcemy stawiać pierwsze kroki w medycynie w aparaturze medycznej, to co tu powstaje może być eksportowane. Nie musimy się za bardzo przejmować górnictwem, bo to nie stanie się od razu. Ale na już teraz musimy uruchamiać mechanizmy by młodzi nie wyjeżdżali a tu byli przedsiębiorczy, tu tworzyli - uważa Nagięć.

Ostrożnie natomiast do tej kwestii podchodzi Zbigniew Szkaradnik, prezes firmy 3S Data Center.

- Trzeba przewidywać pewne procesy i wszelkie aspekty, bo specjalizację na papierze nie zawsze da się przełożyć na rzeczywiste działania. Z medycyną to nie takie proste. Jak mamy ściągać na leczenie chorych np. na Podbeskidzie gdy zimą nie da się tam okna otworzyć z powodu niskiej emisji - mówi Szkaradnik.

Artykuł na podstawie dyskusji „Odczarować Śląsk. Idee dla regionu” podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.