Dziś spotkanie premiera z górnikami w sprawie Kompanii Węglowej

Perspektywy poprawy sytuacji Kompanii Węglowej, m.in. pomysł odroczenia płatności składek do ZUS oraz stan polskiego górnictwa mają być tematem dzisiejszego spotkania premiera Donalda Tuska z przedstawicielami górniczych związków zawodowych w Warszawie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Dziś spotkanie premiera z górnikami w sprawie Kompanii Węglowej

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

16 maj 2014 9:14


Spotkanie ma się odbyć w kancelarii premiera. Związkowcy oczekują od szefa rządu konkretnych rozwiązań w sektorze węglowym.

Wczoraj Tusk zapowiedział, że podczas spotkania mają być omówione wstępne kroki naprawcze, czy też przygotowania do wstępnych kroków naprawczych w Kompanii Węglowej. - Zastanowimy się też, na ile rzeczywiście ewentualne ustawowe przesunięcie płatności do ZUS pomoże zrestrukturyzować sytuację w kopalniach, a na ile ma być tylko takim odkładaniem w czasie zobowiązania - mówi Tusk. Dodał, że w pierwszym z tych przypadków byłby gotów do pozytywnej oceny pomysłu.

Tusk nie wykluczył też, że zaprosi przedstawicieli górniczych związków na specjalne spotkanie w środę w Brukseli, na którym - jak mówił - będzie prezentować projekt unii energetycznej. W jego ocenie, górnicy i rząd mają w tej sprawie "ewidentnie wspólny interes". - Przedstawiciele związków uczestniczą w pracach zespołu, który przygotowuje nas do dyskusji o pakiecie klimatyczno-energetycznym - przypomniał Tusk.

Rzecznik prasowy NSZZ "Solidarność" Marek Lewandowski poinformował po czwartkowych obradach Komisji Krajowej, że związek przeprowadzi ogólnopolską akcję protestacyjną, jeśli w najbliższych dniach nie będzie decyzji rozwiązujących sytuację w górnictwie. Decyzja i termin ewentualnej akcji uzależnione są od przebiegu i wyniku rozmów z rządem - podkreślił rzecznik.

Czytaj też: Solidarność zapowiada protest, jeśli nie będzie decyzji ws. górnictwa

Górnicza "Solidarność" oczekuje od szefa rządu przedstawienia konkretnych rozwiązań dotyczących poprawy sytuacji w sektorze węglowym. - Nie damy się już nabrać na kolejne obietnice bez pokrycia - oświadczył przewodniczący górniczej "S" Jarosław Grzesik.

Piątkowe spotkanie w Warszawie ma być kontynuacją dyskusji Donalda Tuska z przedstawicielami górniczych central związkowych. 5 maja premier rozmawiał ze związkowcami o trudnej sytuacji branży w Katowicach. Po tych rozmowach Tusk zaprosił związkowców do swojej kancelarii. Dzień później odbył się tam "szczyt węglowy" - pomyślany jako spotkanie szerszej reprezentacji rządu, związków, szefów spółek węglowych oraz ekspertów.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.