Dzięki elektrowni nowe miejsa pracy w opolskim?

Inwestycja w Elektrowni Opole to szansa również dla całej branży budowlanej, bo w budowę nowych bloków zaangażowane są polskie firmy. Oznacza też szansę na poprawę sytuacji ekonomicznej i zapewnienie nowych miejsc pracy w regionie - twierdzi minister skarbu Mikołaj Budzanowski.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Dzięki elektrowni nowe miejsa pracy w opolskim?

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

19 mar 2013 12:53


Rozbudowa Elektrowni Opole jest jedną z największych inwestycji w energetyce konwencjonalnej i służy zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego Polski - uważa minister skarbu Mikołaj Budzanowski. Z jego słów wynika, że nie ma planów wycofania się z tej inwestycji, na co liczyła część giełdowych inwestorów.

"Inwestycja realizowana przez PGE GiEK polegająca na budowie dwóch bloków pyłowych na węgiel kamienny, o mocy 900 MW każdy, to jedna z największych inwestycji w energetyce konwencjonalnej zaplanowanych przez działające w Polsce grupy energetyczne.

Energia elektryczna z bloków 5 i 6 ma służyć zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego Polski, ze szczególnym uwzględnieniem regionu południowo-zachodniego" - napisał minister skarbu państwa Mikołaj Budzanowski w odpowiedzi na interpelację poselską.

Ostatnio na rynku zaczęły pojawiać się spekulacje, że PGE może wycofać się z inwestycji w Opolu. Prezes PGE Krzysztof Kilian zapowiedział bowiem przegląd portfela inwestycyjnego i aktualizację strategii. Poinformował, że jego spółka chce angażować się jedynie w dochodowe projekty inwestycyjne.

Spekulacje te wywołały wzrosty cen akcji na giełdzie spółek energetycznych, w tym PGE, który zyskiwał po słowach prezesa Kiliana kilka procent.

Inwestycję w Opolu realizować będzie konsorcjum Rafako, Polimex Mostostal i Mostostal Warszawa. Konsorcjum zobowiązało się wykonać zamówienie w terminie 54 miesięcy od daty wystawienia polecenia rozpoczęcia prac (blok nr 5) oraz 62 miesięcy od daty wystawienia polecenia rozpoczęcia prac (blok nr 6).

Wartość umowy wynosi netto 9,397 mld zł (11,558 mld zł brutto).

W lutym 2013 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny oddalił skargę fundacji ClientEarth na decyzję utrzymującą w mocy środowiskowe uwarunkowania dla inwestycji w Elektrowni Opole. Sąd ocenił, że postępowanie dotyczące oceny oddziaływania na środowisko zostało przeprowadzone prawidłowo.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.