Duże zainteresowanie wydobyciem węgla

0 0
Duże zainteresowanie wydobyciem węgla

Trzy krajowe firmy są zainteresowane wznowieniem wydobycia węgla kamiennego ze złoża Siersza, rozciągającego się na terenie trzech gmin na zachodzie Małopolski i gminy Jaworzno na Śląsku. Dawniej część złoża eksploatowała zamknięta kopalnia "Siersza" w Trzebini.

Jak poinformował rzecznik urzędu miasta Trzebini Robert Siwek, burmistrz tego miasta Stanisław Szczurek pozytywnie zaopiniował już wnioski trzech krajowych spółek o udzielenie koncesji na poszukiwanie i rozpoznanie złóż węgla kamiennego na obszarze gminy. Podobne wnioski wpłynęły do władz sąsiednich gmin: Krzeszowice i Alwernia w Małopolsce oraz Jaworzno na Śląsku.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa geologicznego i górniczego wnioski władzom samorządowym przesłał do zaopiniowania Minister Środowiska.

Wniosek katowickiej spółki Carbon Investment dotyczy zachodniej części złoża węgla kamiennego w obszarze "Siersza 2", który jest położony na terenie gmin Trzebinia i Jaworzno. Drugi wniosek - spółki Kopalnia Granitu "Kamienna Góra" obejmuje centralną część złoża na obszarze "Siersza" w gminie Trzebinia, a trzeci - spółki Hydrotech Carbonia - wschodnią część złoża "Siersza - Krystyna" rozciągającą się w gminach Trzebinia, Alwernia i Krzeszowice.

"Wnioski te obejmują praktycznie całe złoże sierszańskie" - podkreślił Siwek.

Celem prac poszukiwawczo-rozpoznawczych jest udokumentowanie złóż węgla kamiennego wraz z określeniem parametrów jakościowych i ilościowych występujących w nim węgli, a także warunków hydrogeologicznych, geologiczno-inżynierskich i metanowych. Planowane prace będą prowadzone przez 2-3 lata od uzyskania koncesji. Potem zainteresowane firmy mogą się starać o koncesje na wydobycie węgla kamiennego.

"W sumie jest to dość długi, kilkuletni proces, kiedy takie inwestycje mogłyby zaistnieć" - zaznaczył rzecznik.

Jak podkreślił, duże zainteresowanie sierszańskimi złożami węgla kamiennego ze strony podmiotów gospodarczych oraz wszczęcie procedur koncesyjnych rodzi coraz większe nadzieje i szanse na odrodzenie się górnictwa węglowego w rejonie Trzebini.

Władze miasta zaznaczają, że Trzebinia to gmina z dużymi tradycjami górniczymi, jest tam więc duże poparcie i sentyment wśród mieszkańców dla tej gałęzi przemysłu wydobywczego.

W mieście tym od połowy XIX wieku funkcjonowała Kopalnia Węgla Kamiennego "Siersza", która została zamknięta 2001 roku.

Według mapy geologiczno-gospodarczo-sozologicznej, opracowanej w 2001 roku na zlecenie Gminy Trzebinia przez naukowców z krakowskiego oddziału Polskiej Akademii Nauk, w rejonie Trzebini wciąż zalega pod ziemią około 227 mln ton węgla kamiennego.

Sierszańskie złoża węglowe zostały dobrze rozpoznane, a ich zasobność została oszacowana na podstawie 986 odwiertów badawczych, wykonanych w latach 1939-1992 zarówno z powierzchni ziemi, jak i z wnętrza byłej kopalni. Do głębokości 1000 metrów zasoby złoża "Siersza" oraz "Siersza - obszar rezerwowy" są ulokowane w 14 pokładach.

Średnia grubość pokładów to około 3,5 metra, ale rozpoznano również pokład o miąższości wynoszącej 9 metrów. Średnia kaloryczność węgli z sierszańskich złóż wynosi około 24,5 MJ/kg.

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.