Czy górnicy znajdą pracę w katowickiej SSE? Nikt nic nie wie

Janusz Piechociński, wicepremier i minister gospodarki, zapowiedział, że w miejscu zamkniętych kopalni powstaną specjalne strefy ekonomiczne, które zapewnią pracę wszystkim górnikom. Czy to możliwe?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Czy górnicy znajdą pracę w katowickiej SSE? Nikt nic nie wie

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

14 sty 2015 6:09


Janusz Piechociński nawiązał do słów premier Ewy Kopacz, która chciałaby ze Śląska stworzyć mocne centrum polskiego przemysłu.

– Tam, gdzie będziemy w tej chwili wygaszać kopalnie, tam rozszerzymy działalność strefy gospodarczej. Tam, gdzie mamy przemysł ciężki, hutniczy, wysoko energochłonny, tam trzeba wspierać i będziemy to robić. Na początku marca przedstawimy takie rozwiązania - mówiła premier podczas konferencji 7 stycznia.

Czytaj też: Premier Kopacz chce, by Śląsk znów był mocnym centrum polskiego przemysłu

Piechociński dodał, że powstałe w miejscu kopalni specjalne strefy ekonomiczne zapewnią pracę wszystkim górnikom dołowym z likwidowanych zakładów. Czy rzeczywiście jest to możliwe?

Nie sposób się dowiedzieć. Zapytani przez nas eksperci Lewiatana i Pracodawców RP wstrzymują się od komentarzy. Także służby prasowe katowickiej strefy nie obiecują nic poza tym, co już jest pewne.

A pewne jest to, że w 2015 r. ma powstać tu 12-15 projektów o wartości 1-1,5 mld zł i odpowiednio 1,3 tys. nowych miejsc pracy. Natomiast firmy, które ulokowały swoje inwestycje w KSSE, dają gwarancję pracy nawet do 5 lat.

Zdaniem Liliany Swobody, dyrektor katowickiego oddziału firmy People, zasadniczą kwestią jest jednak nie to, ile miejsc pracy będzie, ale z jakiego sektora inwestorzy zechcą ulokować w Katowicach swój biznes.

– Jeśli nie będą to firmy związane z górnictwem, wówczas pracodawcy, którzy zdecydują się zatrudnić byłych górników, będą musieli ich przebranżowić, a to wiąże się z dodatkowymi kosztami. Poza tym jest jeszcze jedna kwestia – brak elastyczności pracowników kopalń. Aby mieć szansę na pracę, górnicy na pewno będą musieli zmienić swoje podejście i mentalność – komentuje Swoboda.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.