Częstochowa: Nowe ulgi dla tych, którzy stworzą miejsca pracy

0 0

Firmy, którzy zainwestują w Częstochowie na terenach specjalnych stref ekonomicznych, będą mogły skorzystać ze zwolnień z podatku od nieruchomości.

Jak przekazało biuro prasowe częstochowskiego magistratu, tamtejsi radni przyjęli uchwałę dotyczącą zwolnień z podatku od nieruchomości w ramach regionalnej pomocy inwestycyjnej.

Ulga dotyczy obiektów nowych, rozbudowanych, czy nadbudowanych - związanych z uruchomieniem nowego zakładu, zwiększeniem zdolności produkcyjnej, rozszerzeniem produkcji lub zasadniczą zmianą procesu produkcyjnego. Zwolnienie dotyczyć może też nabytych aktywów należących do zakładu, który został zamknięty lub zostałby zamknięty, gdyby zakup nie nastąpił.

Ulga nie obejmuje nieruchomości, na których działa stacja paliw, instytucja finansowa, działalność handlowa czy działalność dotycząca najmu lub dzierżawy nieruchomości.

Uchwała uzależnia okres zwolnienia z podatku od nieruchomości od liczby miejsc pracy tworzonych wskutek inwestycji. Może to być rok przy tworzeniu do 5 nowych miejsc pracy, trzy lata przy 6-15 miejscach pracy i pięć lat - powyżej 15 nowych miejsc pracy. Miejsca pracy muszą być obsadzone do dwóch lat od zakończenia inwestycji i utrzymane przez 5 lat lub 3 lata w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw.

Możliwość skorzystania z ulgi w podatku od nieruchomości łączy się z ustawowym zwolnieniem z podatku dochodowego od działalności prowadzonej na terenie strefy.

Czytaj też: Nowe zadania dla KSSE w kontekście restrukturyzacji górnictwa

Zarząd Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE) sukcesywnie zaprasza do przetargów mających wyłonić kolejnych inwestorów, którzy będą działali na terenie strefy. Właśnie ogłoszony został przetarg na dwie działki w tzw. strefie "Skorki". Pod koniec lutego ogłoszono przetarg na cztery działki w tzw. obszarze "Kusięcka". Przetargi odbędą się pod koniec kwietnia i w połowie maja.

Wkrótce zarząd KSSE będzie też mógł ogłosić podobne przetargi mające wyłonić inwestorów, którzy uzyskają zezwolenia na prowadzenie działalności na kolejnych działkach w obszarze "Skorki". Niedawno działki te przeznaczył do sprzedaży samorząd Częstochowy.

To tereny przygotowane w ostatnich latach staraniami miasta pod oczekiwane inwestycje - wobec trudnej sytuacji miejscowego rynku pracy. W maju ub. roku rząd rozszerzył obszar KSSE w Częstochowie o ok. 36 ha (wcześniej było to ok. 43 ha).

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.