Coraz więcej firm ogłasza upadłość

0 0

- Upadłość 13 firm z regionu ogłosił w roku 2013 Sąd Rejonowy w Opolu, było to o pięć firm mniej niż w roku 2012. Według danych opolskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy zwolnień grupowych w ub. roku dokonało łącznie 70 firm; pracę straciły w nich 544 osoby.

Ewa Kosowska-Korniak z biura prasowego opolskiego Sądu Okręgowego podała PAP, że w sumie przez cały rok 2013 do Wydziału Gospodarczego Sądu Rejonowego w Opolu wpłynęło 68 wniosków o ogłoszenie upadłości. 46 z tych spraw nadal jest w toku.

Wśród firm, w przypadku których ogłoszono upadłość, były m.in. przedsiębiorstwa budowlane, gastronomiczne czy spółdzielnie inwalidów. Wśród zanotowanych przez sąd upadłości rozstrzygniętych w roku ubiegłym jest też upadłość układowa zawarta przez Tabor Szynowy z Opola, którego pracownicy pikietowali w poniedziałek pod zakładem domagając się zaległych wynagrodzeń i szybkiego rozstrzygnięcia sytuacji firmy. Wiadomo już, że sprawa tego przedsiębiorstwa raz jeszcze będzie przez sąd rozpatrywana - w lutym. To dlatego, że w grudniu wpłynął kolejny wniosek o upadłość tego przedsiębiorstwa - likwidacyjną, a nie układową - od jednego z wierzycieli.

Czytaj też: Pracownicy firmy Tabor Szynowy domagają się zaległych wypłat

Kosowska-Korniak dodała, że sąd może ogłosić upadłość wtedy, gdy firma dysponuje majątkiem, z którego tę upadłość można prowadzić i spłacać wierzycieli. Wyjaśniła, że w przypadku firm, których upadłość ogłoszono, najpierw regulowane są wierzytelności wobec skarbu państwa - zaległości skarbowe czy długi wobec ZUS.

Dla porównania - z danych sądu wynika, że w roku 2012 opolski sąd ogłosił 18 upadłości, w latach 2010 i 2011 - po jedenaście, a w roku 2009 trzy.

Kosowska-Korniak dodała, że w tym roku też był już jeden wniosek o upadłość; również w jednym przypadku upadłość już ogłoszono. Wyjaśniła, że rozpatrywanie wniosku przez sąd trwa średnio kilka miesięcy. Jest krótsze i prostsze, gdy wnioskuje o nią dłużnik.

Ekonomista z Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu oraz Uniwersytetu Opolskiego dr Witold Potwora uznał, że dane dotyczące mniejszej niż w 2012 roku liczby upadłości z roku ubiegłego czy podane w ostatnim czasie przez opolski urząd marszałkowski informacje o większych od planowanych wpływów z CIT i PIT za rok 2013 - to pozytywny sygnał płynący z gospodarki, widoczny już w III i IV kwartale 2013. "Ale czy jest to trwały trend - trudno jeszcze stwierdzić. Trzeba poczekać na dane dotyczące gospodarki z pierwszych trzech kwartałów tego roku" - podsumował.

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.