wnp.pl

Chiny: Brakuje pracowników więc rośnie zapotrzebowanie na roboty

0 0
Chiny: Brakuje pracowników więc rośnie zapotrzebowanie na roboty
Chiny przestają już być konkurencyjne pod względem taniej siły roboczej (fot.shutterstock)

• W Chinach szybko rośnie popyt na roboty przemysłowe wykonane w Europie.
• Powodem jest niedobór pracowników, rosnące płace i zmiany kulturowe.

Powołując się na dane ONZ Wall Street Journal informuje, że w 2010 r. było w Chinach nieco ponad 900 mln osób w wieku od 15 do 59 lat. Ich liczba będzie jednak maleć i spadnie w 2050 r. do 800 mln.

Zarazem Chiny przestają już być konkurencyjne pod względem taniej siły roboczej.

Średnia stawka godzinowa pracy w regionach nadmorskich wynosiła w 2015 roku 14,6 USD, co stanowiło 64 proc. stawki w przemyśle amerykańskim. W 2000 roku płaca w tamtych regionach Chin miała równowartość 30 proc. płacy w USA, szacuje Boston Consulting Group.

Zmieniają się także rodzaje robotów, preferowane przez producentów chińskich, ocenia WSJ. Rośnie popyt na automatyzację w niektórych branżach przemysłu, szczególnie motoryzacyjnym, elektroniki użytkowej i branży odzieżowej, które wymagają bardziej precyzyjnej obróbki, elastyczności robót i zdolności do montażu mniejszych elementów.

Chiny już 2014 roku przewyższały kraje Europy Zachodniej pod względem liczby zainstalowanych robotów przemysłowych, ocenia International Federation of Robotics (IFR). Jednak nadal pozostają za nimi w tyle we wskaźnikach relatywnych, np. liczbie robotów przypadających na 10 tys. zatrudnionych (wskaźnik 36 dla Chin).

Czytaj też: Tutaj roboty zastąpią pracowników

W 2015 roku wprowadzono tam na rynek 67 tys. robotów przemysłowych, czyli czwartą część zakupionych na całym świecie. Według prognoz IFR, popyt jest jednak dwukrotnie większy i w 2018 roku Chiny zainstalują łącznie 150 tys. automatów przemysłowych.

Zarazem chiński rynek jest zdominowany przez roboty producentów zagranicznych, jak: ABB, Kuka czy Yaskawa. Ale i ta sytuacja dość szybko się zmienia, bowiem na rynek wprowadzanych jest coraz więcej automatów krajowej produkcji. Sprzyjać temu ma polityka akwizycji.

Właśnie wczoraj, jak informuje China.Daily, rząd Niemiec oświadczył, że nie będzie robił trudności w przejęciu przez chińskiego producenta automatów dla sektora AGD, Midea, największego producenta robotów przemysłowych – Kuka.

Według oświadczenia rządu, umowa zakupu wiodącego pakietu akcji Kuka „nie stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa Niemiec”.

Cały artykuł czytaj tutaj.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.