Chińska stal likwiduje miejsca pracy w Europie

0 0
Chińska stal likwiduje miejsca pracy w Europie
Roczna nadwyżka produkcji stali w Chinach wynosi około trzech razy więcej niż całkowity popyt na stal w UE. (Fot.: Wikimedia, Alfred T. Palmer, CC2.0)

Rosnący import chińskiej stali do Europy doprowadził do utraty wielu miejsc pracy.

Huty w UE są pod dużą presją konkurencyjną ze strony Chin. W połowie lutego przemysłowcy z UE zorganizowali duży marsz w Brukseli w proteście przeciwko przywożeniu z tego kraju produktów sprzedawanych po cenach dumpingowych.

- Sytuacja, jeśli chodzi o przemysł stalowy, jest bardzo trudna - powiedział w poniedziałek (29 lutego) w Brukseli wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki.

EUROFER (Europejska Konfederacja Przemysłu Żelaza i Stali) szacuje, że w ciągu ostatnich 18 miesięcy przywóz chińskiej stali do UE podwoił się, prowadząc do utraty wielu miejsc pracy w Europie. Według związku roczna nadwyżka produkcyjna Chin wynosi 400 mln ton, czyli około trzech razy więcej niż całkowity popyt na stal w UE - sięga on 155 mln ton.

W przypadku Wielkiej Brytanii, Niemiec czy Francji głównym problemem jest przywóz stali z Chin, ale Polskę niepokoi również napływ produktów z Ukrainy, Białorusi i Rosji. Wicepremier mówił, że część z nich jest nielegalna, część ma złą jakość, a część wygrywa konkurencję z polskimi odpowiednikami, ponieważ producenci spoza UE nie są objęci opłatami za emisję CO2.

- Do tego wszystkiego dochodzą oszustwa na VAT, na karuzelach VAT-owskich. Mamy naprawdę ból głowy - przyznał Morawiecki. Jak mówił, do Polski, jako do państwa granicznego UE, przyjeżdża bardzo dużo stali z Białorusi, Ukrainy i Rosji.

- Rozmawiałem o tym z ministrami gospodarki innych krajów, żeby jeszcze bardziej zdecydowane kroki przedsięwziąć, ale rozmawiamy też o tym z KE, ponieważ jest to oczywiście kompetencja Komisji - wskazał wicepremier.

Jak zaznaczył, Polska i inne kraje UE tworzą koalicję na rzecz wdrożenia odpowiednich procedur, które by ukróciły dumpingowy przywóz stali do naszego kraju i innych państw UE.

Chiny ze statusem gospodarki rynkowej

Wicepremier relacjonował, że w czasie spotkania ministrów omawiano też kwestię przyznania Chinom statusu gospodarki rynkowej. Taka perspektywa nie podoba się europejskiemu przemysłowi.

- Zastanawiamy się nad tym, czy jest to słuszne posunięcie, ponieważ wtedy jeszcze bardziej będziemy bezbronni w stosunku do tego typu zachowań jak stosowanie cen dumpingowych w handlu międzynarodowym - oświadczył wicepremier.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.