Chcą rozwijać polsko-chińską współpracę

Energetyka, przemysł maszynowy, informatyka i telekomunikacja - to niektóre obszary możliwej współpracy między polskimi firmami a przedsiębiorcami z miasta Qingdao we wschodnich Chinach. W poniedziałek w Warszawie gościła misja biznesowa z Państwa Środka.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Chcą rozwijać polsko-chińską współpracę

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

5 maj 2014 17:30


"Zapraszając przyjaciół z Qingdao mieliśmy na względzie przede wszystkim komplementarność gospodarki tego miasta i zainteresowań polskich przedsiębiorców" - mówił podczas spotkania polskich i chińskich firm prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ) Sławomir Majman.

Do Warszawy przyjechali przedstawiciele chińskich firm z sektora budowlanego, nieruchomości, elektroniki i AGD, urządzeń chłodniczych, obróbki i produkcji stali, artykułów dekoracyjnych, czy zarządzania energią. Chińczycy chcą też szukać u nas partnerów, oferując rozwiązania IT, części samochodowe, tekstylia, obuwie, a także produkty zdrowotne, biotechnologię i kosmetyki.

"Widzimy duże możliwości współpracy inwestycyjnej i będziemy tę współpracę starali się wspierać" - podkreślał Majman.

Qingdao to miasto położone we wschodnich Chinach, w prowincji Shandong - jeden z największych portów morskich Państwa Środka. Znane firmy z regionu to np. Haier (producent AGD), Hisense (producent elektroniki) czy Tsingtao Brewery (producent piwa).

Według informacji strony chińskiej do grudnia 2013 r. polskie firmy zainwestowały w Qingdao w 11 projektów o wartości 12,8 miliona dolarów. Na miejscu działają m.in. polskie spółki produkujące maszyny górnicze, zajmujący się nawozami ADOB, czy produkcją okien FAKRO. W zeszłym roku wymiana handlowa między tym miastem a Polską sięgnęła 380 mln dol., z czego eksport z Qingdao wyniósł 302 mln dol.

"Będziemy poszerzali współpracę w różnych dziedzinach, np. w obszarze infrastruktury, energetyki, medycyny" - deklarował przedstawiciel delegacji z Chin Li Qun.

W spotkaniu, które zorganizowało Centrum Współpracy Gospodarczej Polska-Chiny brało udział kilkudziesięciu polskich i chińskich przedsiębiorców.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.