Cel Wyższego Urzędu Górniczego: Zmniejszyć liczbę wypadków przy przenośnikach taśmowych

W ciągu ostatnich 10 lat w polskim górnictwie podziemnym 23 osoby straciły życie na skutek wypadków związanych z eksploatacją przenośników taśmowych.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Cel Wyższego Urzędu Górniczego: Zmniejszyć liczbę wypadków przy przenośnikach taśmowych

PODZIEL SIĘ


Autor: wnp.pl

wnp.pl

2 sty 2015 11:40


W wyniku wypadków związanych z eksploatacją przenośników taśmowych, w latach 2004-2014, 15 górników doznało ciężkich obrażeń ciała (w tym amputacji kończyn).

W 2014 roku (do 19 grudnia) takich tragicznych zdarzeń było siedem, w tym aż sześć śmiertelnych.

Przenośniki taśmowe czyli urządzenia ułatwiające prace stwarzają zagrożenie techniczne dla górników. Taśmy przesuwają się z tak dużą prędkością (ok. 2-4 metry na sekundę), że pochwycony przez nie człowiek ma minimalne szanse wyjść z takiego zdarzenia bez szwanku.

Czytaj też: Praca w Kompanii Węglowej bardziej bezpieczna. O 12,5 proc. mniej wypadków

W ocenie Wyższego Urzędu Górniczego (WUG) można znacznie zmniejszyć wypadkowość związaną z przenośnikami taśmowymi. Kierownictwo WUG apeluje do przedsiębiorców o przystosowanie przenośników taśmowych do jazdy ludzi oraz kupowanie nowych spełniających taki wymóg.

Pracownicy Departamentu Energomechanicznego WUG przygotowali dla załóg górniczych instruktażową prezentację, w jaki sposób można bezpiecznie korzystać z przenośników taśmowych.

Czytaj też: Młodzi górnicy najbardziej narażeni na wypadki

Prezes WUG jest przekonany, że górnicze załogi w sojuszu ze związkowcami i zakładowymi społecznymi inspektorami pracy stworzą mocny łańcuch ludzi - swoisty pas transmisyjny bezpiecznych rozwiązań techniczno-organizacyjnych do kopalń. Prezentacja jest dostępna m.in. na stronie internetowej WUG.

Urząd zwraca uwagę, że przenośniki taśmowe, przystosowane do jazdy ludzi, przyczyniają się do zmniejszenia wysiłku pracowników związanego z dojściem do i z miejsc pracy, ale także do poprawy stanu bezpieczeństwa.

Dowodzi tego statystyka wypadkowa Zakładu Górniczego Sobieski, wchodzącego w skład Tauron Wydobycie, w którym unowocześnienie transportu idzie w parze ze zmniejszeniem liczby wypadków, których przyczynami są potknięcia, poślizgnięcia lub upadki.

A jest to najczęstsza grupa przyczynowa wypadków podczas pieszego poruszania się załogi we wszystkich kopalniach podziemnych. W ZG Sobieski w 2010 roku odnotowano 32 takie „prozaiczne” wypadki, w 2011 roku – 29, a w 2012 roku już tylko 9 .

Liczba eksploatowanych przenośników taśmowych w kopalniach węgla kamiennego w latach 2010-2013 przestawia się następująco: w 2010 r. - 1805 przenośników (w tym tylko 7 przystosowanych do jazdy ludzi ), w 2011 r. - 1728 przenośników (w tym 9 przystosowanych do jazdy ludzi), 2012 r. - 1900 (w tym 16 przystosowanych do jazdy ludzi), w 2013 r. - 1916 przenośników (22 przystosowane do jady ludzi).

W ocenie WUG wszystkie nowo kupowane do kopalń węgla kamiennego przenośniki taśmowe powinny być przystosowane do transportu górników.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.