Cel Wyższego Urzędu Górniczego: Zmniejszyć liczbę wypadków przy przenośnikach taśmowych

W ciągu ostatnich 10 lat w polskim górnictwie podziemnym 23 osoby straciły życie na skutek wypadków związanych z eksploatacją przenośników taśmowych.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Cel Wyższego Urzędu Górniczego: Zmniejszyć liczbę wypadków przy przenośnikach taśmowych

PODZIEL SIĘ


Autor: wnp.pl

wnp.pl

2 sty 2015 11:40


W wyniku wypadków związanych z eksploatacją przenośników taśmowych, w latach 2004-2014, 15 górników doznało ciężkich obrażeń ciała (w tym amputacji kończyn).

W 2014 roku (do 19 grudnia) takich tragicznych zdarzeń było siedem, w tym aż sześć śmiertelnych.

Przenośniki taśmowe czyli urządzenia ułatwiające prace stwarzają zagrożenie techniczne dla górników. Taśmy przesuwają się z tak dużą prędkością (ok. 2-4 metry na sekundę), że pochwycony przez nie człowiek ma minimalne szanse wyjść z takiego zdarzenia bez szwanku.

Czytaj też: Praca w Kompanii Węglowej bardziej bezpieczna. O 12,5 proc. mniej wypadków

W ocenie Wyższego Urzędu Górniczego (WUG) można znacznie zmniejszyć wypadkowość związaną z przenośnikami taśmowymi. Kierownictwo WUG apeluje do przedsiębiorców o przystosowanie przenośników taśmowych do jazdy ludzi oraz kupowanie nowych spełniających taki wymóg.

Pracownicy Departamentu Energomechanicznego WUG przygotowali dla załóg górniczych instruktażową prezentację, w jaki sposób można bezpiecznie korzystać z przenośników taśmowych.

Czytaj też: Młodzi górnicy najbardziej narażeni na wypadki

Prezes WUG jest przekonany, że górnicze załogi w sojuszu ze związkowcami i zakładowymi społecznymi inspektorami pracy stworzą mocny łańcuch ludzi - swoisty pas transmisyjny bezpiecznych rozwiązań techniczno-organizacyjnych do kopalń. Prezentacja jest dostępna m.in. na stronie internetowej WUG.

Urząd zwraca uwagę, że przenośniki taśmowe, przystosowane do jazdy ludzi, przyczyniają się do zmniejszenia wysiłku pracowników związanego z dojściem do i z miejsc pracy, ale także do poprawy stanu bezpieczeństwa.

Dowodzi tego statystyka wypadkowa Zakładu Górniczego Sobieski, wchodzącego w skład Tauron Wydobycie, w którym unowocześnienie transportu idzie w parze ze zmniejszeniem liczby wypadków, których przyczynami są potknięcia, poślizgnięcia lub upadki.

A jest to najczęstsza grupa przyczynowa wypadków podczas pieszego poruszania się załogi we wszystkich kopalniach podziemnych. W ZG Sobieski w 2010 roku odnotowano 32 takie „prozaiczne” wypadki, w 2011 roku – 29, a w 2012 roku już tylko 9 .

Liczba eksploatowanych przenośników taśmowych w kopalniach węgla kamiennego w latach 2010-2013 przestawia się następująco: w 2010 r. - 1805 przenośników (w tym tylko 7 przystosowanych do jazdy ludzi ), w 2011 r. - 1728 przenośników (w tym 9 przystosowanych do jazdy ludzi), 2012 r. - 1900 (w tym 16 przystosowanych do jazdy ludzi), w 2013 r. - 1916 przenośników (22 przystosowane do jady ludzi).

W ocenie WUG wszystkie nowo kupowane do kopalń węgla kamiennego przenośniki taśmowe powinny być przystosowane do transportu górników.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • Katowice 15 listopada 2017

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.