wnp.pl

Były wiceprezes Kompanii Węglowej: Nie wolno odzierać górników z godności

0 0
Były wiceprezes Kompanii Węglowej: Nie wolno odzierać górników z godności
- Zapomina się, że te rzekome przywileje górników są elementem systemu wynagrodzeń i wszystkie one tkwią w przeciętnej płacy w firmie - mówi Jacek Korski. Fot. PTWP

- Nawet jak konieczne będzie zwalnianie ludzi - to nie wolno jeszcze dodatkowo odzierać ich z godności. A dziś już to się dzieje. Tyle się mówi o przywilejach w górnictwie, które są niby przyczyną wszelkiego zła - mówi Jacek Korski, były wiceprezes Kompanii Węglowej.

Co dalej z Kompanią Węglową?

Jacek Korski, były wiceprezes Kompanii Węglowej i były koordynator prac jej zarządu: - Niestety jestem pesymistą, ale dla wszystkich chyba jest dziś oczywiste, że Kompania Węglowa w takiej formule przekroczyła już swoją "smugę cienia".

Wiemy o tym co najmniej dwa lata, ale nadal mówi się o obronie KW. Należy, moim zdaniem, zadać pytanie: o co powinniśmy walczyć? Może w trosce o bezpieczeństwo energetyczne Polski walczyć utrzymanie efektywnego ekonomicznie, bezpiecznego i zgodnego z realnymi potrzebami wydobycia węgla kamiennego? Niekoniecznie jednak dzisiejszego wydobycia.

Ale to oznacza, że nie utrzymamy wszystkich istniejących kopalń i wszystkich miejsc pracy. A tak w istocie - powinniśmy pytać nie o dziś, ale o jutro polskiego górnictwa węgla kamiennego.

Źle, moim zdaniem, zdefiniowano problem - walka o trwanie Kompanii Węglowej odwróciła uwagę od problemów branży jako całości.

Warto dodać, że - nawet jak konieczne będzie zwalnianie ludzi - to nie wolno jeszcze dodatkowo odzierać ich z godności. A dziś już to się dzieje. Tyle się mówi o przywilejach w górnictwie, które są niby przyczyną wszelkiego zła.

Zapomina się, że te rzekome przywileje są elementem systemu wynagrodzeń i wszystkie one tkwią w przeciętnej płacy w firmie. No, ale największą chęć uzdrawiania górnictwa i cudowne recepty, mają ci, którzy nic o górnictwie i warunkach jego funkcjonowania nie wiedzą! Ostatnie dwa lata są tego bolesnym przykładem.

Jak nowy rząd powinien postępować z górniczymi związkami zawodowymi? Czy Pańskim zdaniem związkowcy powinni czynnie uczestniczyć w opracowaniu i wdrażaniu konkretnych rozwiązań, czy też nie?

- Dialog społeczny jest i nadal powinien być wpisany w rozwiązywanie wszystkich problemów.

Ale prezentowana publicznie przez liderów związkowych chęć obrony wszystkiego, co w górnictwie było - nie przystaje już do obecnych warunków, powoduje obawy o konstruktywny udział związków zawodowych w ratowaniu górnictwa węglowego w Polsce.

Odnoszę czasami wrażenie, że są dwie różne grupy tak zwanych interesariuszy w górnictwie.

Cały wywiad znajdziecie tutaj.

 

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.