Były wiceprezes Kompanii Węglowej: Nie wolno odzierać górników z godności

- Nawet jak konieczne będzie zwalnianie ludzi - to nie wolno jeszcze dodatkowo odzierać ich z godności. A dziś już to się dzieje. Tyle się mówi o przywilejach w górnictwie, które są niby przyczyną wszelkiego zła - mówi Jacek Korski, były wiceprezes Kompanii Węglowej.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Były wiceprezes Kompanii Węglowej: Nie wolno odzierać górników z godności

PODZIEL SIĘ


Autor: Wnp.pl

wnp.pl

12 lis 2015 13:16


Co dalej z Kompanią Węglową?

Jacek Korski, były wiceprezes Kompanii Węglowej i były koordynator prac jej zarządu: - Niestety jestem pesymistą, ale dla wszystkich chyba jest dziś oczywiste, że Kompania Węglowa w takiej formule przekroczyła już swoją "smugę cienia".

Wiemy o tym co najmniej dwa lata, ale nadal mówi się o obronie KW. Należy, moim zdaniem, zadać pytanie: o co powinniśmy walczyć? Może w trosce o bezpieczeństwo energetyczne Polski walczyć utrzymanie efektywnego ekonomicznie, bezpiecznego i zgodnego z realnymi potrzebami wydobycia węgla kamiennego? Niekoniecznie jednak dzisiejszego wydobycia.

Ale to oznacza, że nie utrzymamy wszystkich istniejących kopalń i wszystkich miejsc pracy. A tak w istocie - powinniśmy pytać nie o dziś, ale o jutro polskiego górnictwa węgla kamiennego.

Źle, moim zdaniem, zdefiniowano problem - walka o trwanie Kompanii Węglowej odwróciła uwagę od problemów branży jako całości.

Warto dodać, że - nawet jak konieczne będzie zwalnianie ludzi - to nie wolno jeszcze dodatkowo odzierać ich z godności. A dziś już to się dzieje. Tyle się mówi o przywilejach w górnictwie, które są niby przyczyną wszelkiego zła.

Zapomina się, że te rzekome przywileje są elementem systemu wynagrodzeń i wszystkie one tkwią w przeciętnej płacy w firmie. No, ale największą chęć uzdrawiania górnictwa i cudowne recepty, mają ci, którzy nic o górnictwie i warunkach jego funkcjonowania nie wiedzą! Ostatnie dwa lata są tego bolesnym przykładem.

Jak nowy rząd powinien postępować z górniczymi związkami zawodowymi? Czy Pańskim zdaniem związkowcy powinni czynnie uczestniczyć w opracowaniu i wdrażaniu konkretnych rozwiązań, czy też nie?

- Dialog społeczny jest i nadal powinien być wpisany w rozwiązywanie wszystkich problemów.

Ale prezentowana publicznie przez liderów związkowych chęć obrony wszystkiego, co w górnictwie było - nie przystaje już do obecnych warunków, powoduje obawy o konstruktywny udział związków zawodowych w ratowaniu górnictwa węglowego w Polsce.

Odnoszę czasami wrażenie, że są dwie różne grupy tak zwanych interesariuszy w górnictwie.

Cały wywiad znajdziecie tutaj.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.