Branża poligrafczna dynamicznie rośnie i nie zamierza zwalniać

Jak twierdzą eksperci z KPMG, branża poligraficzna będzie jednym z motorów wzrostu eksportu.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Branża poligrafczna dynamicznie rośnie i nie zamierza zwalniać

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/Puls Biznesu

5 cze 2014 9:10


Czytelnictwo w Polsce może spadać, ale drukarniom to w żadnym stopniu nie przeszkadza. Branża poligraficzna w ostatnich latach dynamicznie rośnie i nie zanosi się, by miała zwalniać. Takie wnioski zawarto w czwartej edycji raportu "Rynek poligraficzny i opakowań w Polsce", przygotowywanego przez KPMG we współpracy z Polskim Bractwem Kawalerów Gutenberga - donosi "Puls Biznesu".

Branża w Polsce jest już warta 11,7 mld zł. Składa się na to praca 8,6 tys. przedsiębiorstw, zatrudniających ponad 46 tys. osób. Coraz większą część sprzedaży zapewniają rynki zagraniczne. W latach 2009-13 eksport produktów poligraficznych wzrósł o prawie o połowę. Motorem była sprzedaż etykiet i papierowych oraz kartonowych opakowań, których eksport skoczył w tym czasie aż o 68 proc. i wartościowo zbliża się do eksportu książek, gazet czy obrazków.

Nastroje w branży są coraz lepsze. Spośród 300 przebadanych przez KPMG przedsiębiorców co trzeci uważa sytuację za "dobrą" lub "bardzo dobrą" - rok temu sądził tak co piąty. Przeciwnego zdania jest dziś 22 proc. przedsiębiorców. Aż 60 proc. firm spodziewa się, że ten rok przyniesie im wzrost sprzedaży.
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.