Branża kosmiczna: Sektor obronny, IT i lotniczy mają potencjał

0 0
Branża kosmiczna: Sektor obronny, IT i lotniczy mają potencjał
ESA zaleca wspieranie inwestycji w sektor kosmiczny (fot.pixabay.com)

Uzyskanie maksymalnych korzyści z członkostwa Polski w ESA zależy od zwiększenia nakładów prywatnych na rozwój współpracy z sektorem naukowym. Szczególny potencjał mają firmy z sektora obronnego, IT i lotniczego - ocenia ESA.

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) zachęca Polskę do działań wspierających współpracę nauki i biznesu w sektorze kosmicznym. Jej zdaniem poziom zachęt dla prywatnych inwestycji w tej branży jest nadal niski - wynika z przedstawionego w poniedziałek raportu.

Przedstawiciele polskiego rządu i ESA podkreślali w Warszawie, że od przystąpienia naszego kraju do ESA w 2012 r. wzrósł potencjał polskiego sektora kosmicznego.

Poziom zachęt dla prywatnych inwestycji jest za niski

Z przedstawionego raportu - opracowanego przez ESA ze stroną polską - wynika, że wzrasta konkurencyjność polskiego przemysłu, zwłaszcza w sektorze usług wykorzystujących techniki satelitarne.

Europejska Agencja Kosmiczna wskazała też rekomendacje dla Polski. ESA zachęca do działań wspierających współpracę nauki i biznesu, bo jej zdaniem, poziom zachęt dla prywatnych inwestycji w tej branży jest nadal niski. Eksperci zwrócili uwagę na "znakomitą" bazę wiedzy akademickiej w Polsce, która w przyszłości powinna być punktem wyjścia do tworzenia konkurencyjnych firm sektora kosmicznego.

ESA zaleca też wspieranie inwestycji w sektor kosmiczny. "Uzyskanie maksymalnych korzyści z członkostwa Polski w ESA zależy od zwiększenia nakładów prywatnych na rozwój współpracy z sektorem naukowym. Szczególny potencjał mają w tym zakresie firmy z sektora obronnego, IT i lotniczego, które w swoich strategiach powinny uwzględniać rozwój technologii kosmicznych" - oceniła.

Potrzebne są szkolenia

Jej zdaniem niezbędne jest też zwiększenie krajowych nakładów na przemysł i usługi oparte na danych satelitarnych. "Należy opracować i realizować specjalne szkolenia poświęcone postępowaniom przetargowym oraz założeniom polityki dotyczącej misji ESA. Szkolenia powinny objąć zarówno pracowników administracji, jak i przedsiębiorstwa branży kosmicznej" - podkreślono.

ESA zwraca także uwagę na zaangażowanie instytucji publicznych w politykę kosmiczną. "ESA dostrzega znaczenie doprowadzenia do pełnej operacyjności Polskiej Agencji Kosmicznej, jako jednostki wykonawczej zapewniającej przepływ informacji, komunikację i wsparcie podmiotów z sektora kosmicznego" - podkreśliła.

Jak mówił wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński, aplikacje oparte na technologiach kosmicznych i technikach satelitarnych znajdują zastosowanie m.in. w transporcie, gospodarce przestrzennej, rolnictwie, rybołówstwie, ubezpieczeniach i bankowości, obronności, bezpieczeństwie czy zarządzaniu kryzysowym. Takie rozwiązania stają się coraz powszechniejsze w Polsce - zaznaczył.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.