Blisko 2,8 tys. pracowników JSW chce skorzystać z osłon socjalnych

• Prawie 2,8 tys. osób zatrudnionych w Jastrzębskiej Spółki Węglowej zadeklarowało chęć skorzystania z urlopów górniczych i jednorazowych odpraw pieniężnych. To więcej niż zakładano.
• Z pakietu osłonowego będą mogli skorzystać pracownicy, który zdecydowali się przejść do Spółki Restrukturyzacji Kopalń.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Blisko 2,8 tys. pracowników JSW chce skorzystać z osłon socjalnych

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

21 lip 2016 15:40


Urlopy górnicze i jednorazowe odprawy pieniężne to elementy realizowanego przez zarząd spółki programu restrukturyzacji, który zakłada przekazanie części majątku Ruchu Jas-Mos do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. W Ruchu Jas-Mos wyeksploatowano już najbardziej efektywne złoża. Z powodu bardzo trudnej sytuacji finansowej JSW konieczne są więc zmiany, aby zapewnić kopalni i jej pracownikom bezpieczną przyszłość.

Liczba chętnych przewyższa limit, który został określony na poziomie 2 500 osób. Wśród chętnych 2 794 osób, 2 214 osób to pracownicy dołowi uprawnieni do urlopu górniczego, 174 osoby to pracownicy przeróbki, którzy też chcą skorzystać z urlopów. Natomiast na jednorazowe odprawy zdecydowało się 406 osób.

W pierwszej kolejności będą brani pod uwagę pracownicy kopalni Jas-Mos, bo właśnie zasoby tej kopalni się kończą i część tego zakładu przechodzi do SRK.

- Po raz kolejny udowadniamy, że nawet trudne procesy jesteśmy w stanie przeprowadzać spokojnie, bez zbędnych emocji – mówi Tomasz Gawlik, prezes JSW. – Nie byłoby to możliwe, gdyby nie odpowiedzialna postawa zarówno pracowników, jak i strony społecznej. Pracownicy już we wrześniu zdecydowali, że chcą ratować tę spółkę. Oddali sporą część swoich wynagrodzeń. Teraz również ze zrozumieniem podeszli do problemu. Bardzo im za to dziękuję – dodaje prezes JSW. 

Zgodnie z ustawą o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego, do urlopu górniczego są uprawnieni pracownicy zatrudnieni pod ziemią, którym brakuje do emerytury nie więcej niż 4 lata oraz pracownicy zakładu przeróbki mechanicznej węgla, którym zostało do emerytury nie więcej niż 3 lata. 

Z jednorazowych odpraw pieniężnych mogą skorzystać pracownicy powierzchni (także zakładów przeróbczych), którzy przepracowali w przedsiębiorstwie górniczym co najmniej 5 lat, a do emerytury zostało im więcej niż 12 miesięcy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.