Bez pomocy rządu w górnictwie może zniknąć kilkaset tysięcy miejsc pracy

0 0
Bez pomocy rządu w górnictwie może zniknąć kilkaset tysięcy miejsc pracy

- Trzynaście central górniczych związków zawodowych zaapelowało do premiera Donalda Tuska o spotkanie ws. trudnej sytuacji górnictwa węgla kamiennego w Polsce. Przekonują, że bez działań rządu na Śląsku może grozić likwidacja kilkuset tysięcy miejsc pracy.

W środę list do premiera, sygnowany przez liderów trzynastu central, przekazali na ręce wojewody śląskiego przedstawiciele Solidarności, Kadry oraz ZZG.

"Sytuacja w górnictwie węgla kamiennego w Polsce jest tragiczna. Zarządy spółek węglowych nie radzą sobie zarówno z wydobyciem węgla, jak i z jego sprzedażą. (...) Związki zawodowe mają ogromne zastrzeżenia w stosunku do nadzoru właścicielskiego nad spółkami" - brzmi fragment listu do Donalda Tuska.

Czytaj też: Związek Zawodowy Górników w Polsce (ZZG) domaga się rozmów ws. sytuacji w górnictwie

Związkowcy przypominają też, że zbliża się czas wygaśnięcia kluczowych dla górnictwa dokumentów: Strategii działalności górnictwa węgla kamiennego w Polsce w latach 2007-2015 oraz Ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego w latach 2008-2015.

Liderzy górniczych związków akcentują, że potrzebne jest przygotowanie nowej strategii dla branży.

"Nadszedł już czas, by otwarcie powiedzieć, jakie plany w stosunku do górnictwa ma polski rząd. Czy bezpieczeństwo energetyczne kraju oparte będzie na naszym narodowym skarbie - węglu, czy na nośnikach energii pochodzących z importu? Fakty wskazują, że właściciel spółek węglowych nie ma żadnego pomysłu na unormowanie sytuacji w polskim górnictwie" - ocenili w liście.

Przedstawiciele związków oczekują też od premiera działań na rzecz opracowania opartej na węglu polityki energetycznej kraju. Przypominają, że to jedyny surowiec energetyczny, którego Polska ma pod dostatkiem. "Wszelkie zaniechania w obecnej sytuacji będą nieodwracalne i doprowadzą do katastrofy całego kraju" - przestrzegają premiera związkowi liderzy.

To już kolejny w ostatnim czasie apel górniczych związków do rządu ws. sytuacji branży. Przed tygodniem Związek Zawodowy Górników w Polsce (ZZG) zaapelował do odpowiedzialnego za górnictwo wiceministra gospodarki Tomasza Tomczykiewicza o pilne zwołanie Zespołu Trójstronnego ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.