Będą podwyżki dla pracowników CMC Poland

Co najmniej o 90 zł brutto miesięcznie wzrosną od września płace zasadnicze pracowników CMC Poland w Zawierciu. Oprócz podwyżek załoga huty objęta zostanie bezpłatnym pakietem medycznym.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Będą podwyżki dla pracowników CMC Poland

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

1 wrz 2015 12:43


- To porozumienie jest kompromisem. Podczas trudnych, dwumiesięcznych negocjacji udało osiągnąć więcej, niż początkowo proponował pracodawca. Zarząd CMC Zawiercie zakładał wzrost płac na poziomie 1,5 proc., czyli o około 60 zł brutto. W efekcie negocjacji płace zasadnicze w hucie wzrosną o 2,5 proc., czyli średnio  o 100 zł brutto. 90 zł podwyżki otrzymają obligatoryjnie wszyscy pracownicy. Resztę pieniędzy, czyli 1/10 wskaźnika wzrostu wynagrodzeń, pracodawca przeznaczył na wyrównanie stawek zasadniczych części załogi - wyjaśnia Henryk Zwolan, przewodniczący zakładowej Solidarności.

Bezpłatny pakiet medyczny

W porozumieniu płacowym pracodawca zobowiązał się też do objęcia od stycznia 2016 roku pracowników CMC Poland bezpłatnym pakietem medycznym.

Czytaj też: Polacy zaczną walczyć o podwyżki

- Ludzie będą mogli go realizować w ponad 1500 niepublicznych placówkach medycznych na terenie całego kraju. Tam będą mieli m.in. zagwarantowany bezpłatny dostęp do bardzo wielu lekarzy specjalistów. Do nich będą mogli się zapisać z dnia na dzień i do tego na ściśle określoną godzinę. Pakiet gwarantuje im też dostęp m.in. do specjalistycznych badań lekarskich, rehabilitacji i drobnych zabiegów medycznych - informuje Henryk Zwolan.

Dodaje też, że co miesiąc składki na pakiet medyczny w kwocie około 65 zł od osoby odprowadzać będzie pracodawca  Pracownicy płacić będą jedynie podatek i składkę ZUS od niewielkiej części nie związanej z medycyną pracy i profilaktyką zdrowia.

Bez zwolnień grupowych

Podczas negocjacji związkowcy zawnioskowali także do dyrekcji CMC Poland o gwarancje, że w hucie nie będzie zwolnień grupowych. - Pracodawca zadeklarował, że takich zwolnień nie będzie, a tym samym podwyżki płac nie będą wprowadzane kosztem ograniczenia zatrudnienia - podkreśla Henryk Zwolan.

Wzrost płac i pakiet zdrowotny to nie jedyne bonusy dla pracowników zawierciańskiej huty, o które w ostatnim czasie postarali się  związkowcy z zakładowej Solidarności.  - Wcześniej zawarliśmy porozumienia z pracodawcą, w których zapewniliśmy ludziom w 2016 roku wzrost o 100 zł dwóch premii: letniej i świątecznej. Teraz każda z tych premii wynosić będzie 1850 zł. Również w przyszłym roku do kwoty 444 zł zwiększona zostanie wysokość nagrody okolicznościowej, tzw. „małego hutnika”, która wypłacana jest co roku w maju - wylicza przewodniczący.

Huta CMC Poland w Zawierciu zatrudnia ponad 1,8 tys. pracowników. Zakład jest jednym z największych w Polsce producentów prętów zbrojeniowych i siatki z drutu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

walcownik 2015-11-26 19:27:01

A Kijas brał udział ale w kiblu.

Spawacz 2015-09-02 10:21:17

I znów się pan Zwolan sprzedał a związek od pana Kołodzieżnego nie brał udziału w negocjacjach? znowu kłamie