wnp.pl

Audyt w Kompanii Węglowej: Należy ograniczyć zatrudnianie firm zewnętrznych. Co na to zarząd?

0 0
Audyt w Kompanii Węglowej: Należy ograniczyć zatrudnianie firm zewnętrznych. Co na to zarząd?
Poważnym obciążeniem dla Kompanii Węglowej były w ostatnich latach usługi doradcze (fot.PTWP/Krzysztof Kusz)

• Zarząd Kompanii Węglowej otrzymał raport po przeprowadzonym w spółce audycie.
• Wzrost usług obcych w kopalniach to poważny problem - stwierdzili audytorzy.
• Zachodzi konieczność zweryfikowania liczby zatrudnionych firm obcych pod kątem ich przydatności i kosztów realizowanych zamówień.

Audyt wskazał, że poważnym obciążeniem dla Kompanii Węglowej były w ostatnich latach usługi doradcze, które w latach 2011-2015 pochłonęły ok. 45 mln zł. Komisja wnosi o weryfikację firm obcych pod względem przydatności i kosztów zamówień.

Na kwestię zatrudniania firm zewnętrznych zwracają od dłuższego czasu przedstawiciele górniczych związków zawodowych.

- Obecnymi załogami kopalnie nie są w stanie realizować nałożonych na nie zadań - zaznaczył w wywiadzie dla wnp.pl z 26 stycznia tego roku Bogusław Ziętek, szef Sierpnia 80.

Czytaj też: Obniżanie kosztów KW. Zmiany są możliwe

Wnioski po przeprowadzonym audycie zawierają wskazanie, że zachodzi konieczność zweryfikowania liczby zatrudnionych firm obcych pod kątem ich przydatności i kosztów realizowanych zamówień.

Zlecanie usług dołowych powinno obejmować tylko wykonawstwo robót specjalistycznych biorąc pod uwagę dotychczasowe zatrudnienie w kopalniach.

Mając na uwadze sytuację finansową Kompanii Węglowej należy bezwzględnie ograniczyć usługi obcych podmiotów gospodarczych na dole i na powierzchni za wyjątkiem tych, które warunkują ciągłość produkcji oraz bezpieczeństwo - zaznaczono we wnioskach po zrealizowaniu audytu.

- Trzeba jasno i po męsku stawiać sprawy: wskazywać na konieczność podejmowania koniecznych, także niepopularnych decyzji - powiedział prof. Marek Szczepański, socjolog z Uniwersytetu Śląskiego. - Teraz, niedługo po wyborach, jest na to czas. Później będą z tym coraz to większe problemy. Chciałbym, żeby udało się utrzymać obecny stan posiadania w polskim górnictwie. Ale to będzie niezwykle, ale to niezwykle trudne. Dobrze więc, żeby utrzymać trzon branży, bo całości raczej się nie uda - zaznaczył Szczepański.

Cały artykuł czytaj tutaj.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

  • No nareszcie ! za 45 mln ile można zrobić dobrego dla górnictwa.!Państwowe molochy trwonią bez opamiętania pieniądze, prawdopodobnie dla znajomków lub na odpałki. Już dawno mówił o tym i innych sposobach wyprowadzania pieniędzy z kopalni poseł Przemysław Wipler syn górnika, tylko wtedy dziennikarz prowadzący program uśmiechał się z politowaniem i go zakrzykiwał !Taka była wolność mediów i taka gospodarka. Czas na dobrą zmianę.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

POLECAMY W SERWISACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.