ARP negatywnie o zmianach w hipotece Stoczni Gdańsk

Agencja Rozwoju Przemysłu krytycznie oceniła pomysł władz Gdańsk Shipyard Group, głównego udziałowca Stoczni Gdańsk, w sprawie zmiany zabezpieczeń hipotecznych w tym zakładzie - poinformowała ARP. Dodała, że naraziłoby to Agencję na straty.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

ARP negatywnie o zmianach w hipotece Stoczni Gdańsk

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

22 lip 2013 16:50


Agencja Rozwoju Przemysłu podkreśliła w poniedziałkowym komunikacie, że nie akceptuje przedstawionej przez zarząd Gdańsk Shipyard Group (GSG) propozycji, by zrezygnowała z zabezpieczenia swoich należności w postaci hipoteki na nieruchomościach, na których znajduje się hala K1 i malarnia. Gdańsk Shipyard Group chce, by wkład finansowy Agencji był zabezpieczony na gruntach należących do stoczni.

"Agencja Rozwoju Przemysłu ocenia propozycję złożoną przez Gdańsk Shipyard Group jako bardzo niekorzystną i narażającą Agencję na straty, w związku z tym nie może jej przyjąć" - napisano.

ARP - jak podkreślono w komunikacie - proponuje większościowemu udziałowcowi Stoczni Gdańsk inne rozwiązanie, które daje realną szansę na uratowanie zakładu.

Stocznia Gdańsk należy do dwóch akcjonariuszy - 75 proc. akcji ma kontrolowana przez ukraińskiego właściciela Siergieja Tarutę spółka Gdańsk Shipyard Group, a 25 proc. walorów należy do Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP).

W ubiegłą tygodniu GSG zaproponowała Agencji, aby doprowadzić do sprzedaży hali K1 Stoczni Gdańsk prywatnemu inwestorowi, a uzyskane pieniądze zasiliłyby zakład. Takie rozwiązanie wymagałoby jednak zmiany zabezpieczeń hipotecznych.

Według ARP proponowane przez GSG nieruchomości mają wartość mniej więcej o połowę mniejszą, niż obecne hipoteki Agencji. Według cen rynkowych - jak wyjaśniono w poniedziałkowym komunikacie - wartość obecnych hipotek ARP to 165 mln zł, a proponowanych przez GSG gruntów - ok. 70 mln zł.

"Dodatkowo proponowane działki mają już zajęte hipoteki, m.in. na rzecz ZUS, ISD Trade, KUKE, Energa-Obrót" - podkreślono. Dodano, że suma obciążeń proponowanych gruntów przekracza 100 mln zł.

"Przystanie na tę propozycję grozi Agencji realnymi stratami - nawet jeśli obecnie nie byłaby to strata w wymiarze gotówkowym, to w sytuacji niekorzystnego przebiegu wydarzeń w stoczni szybko by mogła się taką stać (...). Jej przyjęcie narażałoby zarząd Agencji na zarzut działania na szkodę spółki, skutkujący odpowiedzialnością cywilną bądź karną" - czytamy w komunikacie.

ARP proponuje, by w sytuacji, "gdy pozostałe grunty stoczni są uznawane przez GSG za równie wartościowe i atrakcyjne - w pierwszej kolejności sprzedać nieruchomości niezwiązane z działalnością produkcyjną". "Dotychczasowe niepowodzenie w sprzedaży tych gruntów potwierdza jedynie ocenę Agencji, że zamiana zabezpieczeń byłaby dla Agencji ryzykowna, niekorzystna, narażająca ją na straty".

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.