Andrzej Olechowski: Górnictwo jest zakładnikiem korupcyjnego układu sił

- Górnictwo to zamknięty krąg. A ludziom z niego nie opłaca się przejść do zupełnie innego, zdrowego stanu - mówi Andrzej Olechowski, były minister finansów i były minister spraw zagranicznych.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Andrzej Olechowski: Górnictwo jest zakładnikiem korupcyjnego układu sił

PODZIEL SIĘ


Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)

wnp.pl

5 lut 2015 12:12


Czy pańskim zdaniem rząd premier Ewy Kopacz zdaje egzamin, jeżeli chodzi o górnictwo?

- Cała Trzecia RP nie zdaje egzaminu, jeżeli chodzi o górnictwo. Choć niektóre rządy, a zwłaszcza rząd Jerzego Buzka, przeprowadzały udane reformy. Jednak po czasie okazały się one nietrwałe i stale problem górnictwa powraca.

Obecne podejście rządu do tej branży jest nieudane. Obawiam się, że jest to zamiatanie problemów górnictwa pod dywan, byle jakoś dotrwać do wyborów.

Wiele osób nie może zrozumieć, że stale w odniesieniu do górnictwa mamy sytuację braku decyzyjności, że problemy narastają i nie są rozwiązywane. Ludzie często pytają, o co w tym chodzi?

- Jak nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o pieniądze. Górnictwo jest zakładnikiem niezdrowego, a można nawet powiedzieć - korupcyjnego układu różnych sił. W tym związków, menedżerów, czy handlarzy, którym trudno byłoby znaleźć pracę gdzieś indziej. Górnictwo to zamknięty krąg. A ludziom z niego nie opłaca się przejść do zupełnie innego, zdrowego stanu.

Program naprawczy dla Kompanii Węglowej przedstawiony przy okazji podsumowania pierwszych stu dni premier Ewy Kopacz spotkał się z gwałtownymi protestami. Dało się ich uniknąć?

- Rząd w przypadku programu naprawczego dla Kompanii Węglowej wysłuchiwał zdania innych, ale w ogóle go nie uwzględnił!

Kardynalnym błędem była arogancja oraz brak umiejscowienia programu dla Kompanii Węglowej w szerszym kontekście, zważywszy na fakt, iż pozostałe spółki węglowe też borykają się z ogromnymi problemami.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.