wnp.pl

Analitycy: nie widać oznak poprawy sytuacji w Jastrzębskiej Spółce Węglowej

0 0
Analitycy: nie widać oznak poprawy sytuacji w Jastrzębskiej Spółce Węglowej
W ocenie analityków obecnie nie są prawdopodobne głębokie cięcia zatrudnienia, ponieważ nie zgodzą się na nie związki zawodowe. (fot. PTWP)

Analitycy Société Générale podtrzymali swoją wcześniejszą rekomendację „sprzedaj” dla akcji JSW i obniżyli cenę docelową do 8 zł za akcję z 10,90 zł. Argumentują, że w najbliższym czasie nie można liczyć na wzrost cen węgla a najprostsze działania restrukturyzacyjne, które mogłyby doprowadzić do obniżki kosztów działalności spółki, już zostały przeprowadzone.

W raporcie przyznano, że JSW zrobiła kawał dobrej roboty jeśli chodzi o redukcję kosztów zatrudnienia podpisując we wrześniu 2015 r. porozumienie z organizacjami związkowymi, które ma doprowadzić do oszczędności w latach 2016-18 w wys. ok. 2 mld zł. W 2015 r. JSW zawarła również porozumienie z obligatariuszami zakładające uzgodnienie do 30 czerwca 2016 r. scenariusza restrukturyzacji zadłużenia JSW i grupy kapitałowej poprzez zawarcie umowy restrukturyzacyjnej. Sukcesem jest także ograniczenie nakładów inwestycyjnych bez zagrożenia dla poziomu wydobycia węgla.

- To jednak nie wystarczy. Choć ceny spotowe wydają się stabilizować, to w pierwszym kwartale 2016 r. benchmark cen węgla koksowego jest na poziomie 81 dolarów za tonę, czyli o 8 dolarów mniejszym niż w czwartym kwartale 2015 r. W najbliższym czasie nie spodziewam się wzrostów cen węgla energetycznego. Ponadto spadające stawki za fracht morski zwiększają atrakcyjność węgla importowanego co było jedną z przyczyn, że podczas strajku w JSW na początku roku 2015 r. regionalni odbiorcy węgla koksującego poradzili sobie bez JSW – mówi Bartłomiej Kubicki, dyrektor, analityk w Société Générale.

Więcej tutaj.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.