33 inwestorów w specjalnej strefie ekonomicznej w Lublinie

0 0
33 inwestorów w specjalnej strefie ekonomicznej w Lublinie
Blisko 90 proc. terenów lubelskiej podstrefy zostało już zagospodarowane (fot. mat. prasowe)

W specjalnej strefie ekonomicznej w Lublinie funkcjonuje już 33 inwestorów. - Tylko w pierwszym półroczu tego roku inwestorzy zadeklarowali nakłady na poziomie o 110 mln zł więcej niż w całym ubiegłym roku - poinformował prezydent Lublina Krzysztof Żuk.

Trzy firmy uzyskały w 2015 r. pozwolenia na działalność w specjalnej strefie ekonomicznej w Lublinie. Funkcjonuje ich tu w sumie 33. Teren strefy - 116 ha - jest już prawie w całości zagospodarowany; władze miasta planują jego zwiększenie o 82 ha.

Inwestycje w strefie coraz większe

Strefa w Lublinie funkcjonuje od września 2007 r. jako podstrefa Specjalnej Strefy Ekonomicznej Europark Mielec.

"Lubelska podstrefa ekonomiczna dynamicznie się rozwija. Tylko w pierwszym półroczu tego roku inwestorzy zadeklarowali nakłady na poziomie o 110 mln zł więcej niż w całym ubiegłym roku" - powiedział prezydent Lublina Krzysztof Żuk.

W pierwszej połowie 2015 r. pozwolenia na działalność w lubelskiej strefie uzyskały: specjalizująca się w produkcji opakowań dla przemysłu kosmetycznego i farmaceutycznego spółka ELPES, producent wyposażenia handlowego spółka MODERN-EXPO, oraz producent drzwi i okien drewnianych spółka POL-SKONE.

Także w tym roku firma Panattoni Europe rozpoczęła w strefie budowę parku przemysłowego. Łącznie te cztery firmy zadeklarowały inwestycje na poziomie ponad 317 mln zł i utworzenie 280 nowych miejsc pracy.

17 inwestorów już uruchomiło produkcję

Obecnie w lubelskiej strefie funkcjonuje w sumie 33 inwestorów, z czego 24 - na podstawie zezwolenia ministra gospodarki, uprawniającego do korzystania z ulg podatkowych. 17 inwestorów już uruchomiło produkcję.

Łączna wartość zadeklarowanych w lubelskiej strefie inwestycji to prawie 928 mln zł. Dotychczas zrealizowano inwestycje o łącznej wartości ponad 625 mln zł. W firmach działających na terenie strefy pracuje obecnie prawie 1,8 tys. osób, z czego ok. 1,1 tys. to miejsca pracy nowoutworzone.

Strefa w Lublinie obejmuje 116,5 ha w pełni uzbrojonych terenów inwestycyjnych. Zlokalizowana jest we wschodniej części Lublina, w pobliżu lotniska oraz północno-wschodniej obwodnicy miasta, w sąsiedztwie dwóch węzłów komunikacyjnych drogi ekspresowej S17.

Zainteresowanie inwestorów strefą w ostatnich latach wzrosło. W 2012 r. na działalność zdecydowały się tu cztery firmy, a w 2013 r. - siedem. W pierwszym półroczu 2014 r. pozwolenie uzyskało pięć firm (w drugim półroczu ministerstwo gospodarki wstrzymało wydawanie pozwoleń). "Spodziewamy się, że w roku 2015 tych nowych pozwoleń łącznie będzie 10" - powiedział dyrektor wydziału strategii i obsługi inwestorów w urzędzie miasta Mariusz Sagan.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

  • JARTOM ma w Bieruniu wolną halę magazynową - tam można nieźle zainwestować. Prawda jest taka, że w branży realia są spore, ale jednak brakuje poważnych inwestorów.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.