Zwolnienie lekarskie w ciąży: Ile wynosi zasiłek i jak długo można być na L-4?

Kobieta w ciąży może przebywać na zwolnieniu lekarskim przez całe 9 miesięcy. W tym okresie przysługuje jej wynagrodzenie i zasiłek chorobowy w pełnej wysokości.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Zwolnienie lekarskie w ciąży: Ile wynosi zasiłek i jak długo można być na L-4?

PODZIEL SIĘ


Autor: Dziennik Gazeta Prawna

16 lip 2015 13:09


Do świadczenia chorobowego w okresie ciąży ma wyłącznie kobieta, która posiada ubezpieczenie chorobowe. Okres zasiłkowy kobiety w ciąży wynosi 270 dni (z powodu choroby lub pobytu w szpitalu), a więc całe 9 miesięcy.

Przez pierwsze 33 dni zwolnienia pracownica ma prawo do wynagrodzenia chorobowego, które w większości przypadków wypłaca pracodawca. ZUS wypłaca świadczenie od samego początku tylko wtedy, gdy pracodawca zatrudnia mniej niż 20 pracowników oraz w przypadku osób, które prowadzą działalność gospodarczą. Natomiast od 34 dnia niezdolności do pracy osobom ubezpieczonym ZUS wypłaci natomiast obowiązkowo zasiłek chorobowy - podaje "Dziennik Gazeta Prawna".

Miesięczny zasiłek chorobowy przypadający w okresie ciąży wynosi 100 procent podstawy wymiaru zasiłku, co w przypadku większości pracownic odpowiada kwocie 100 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.