Związkowcy: flexicurity, czyli elastyczność i bezpieczeństwo na polskim rynku pracy, nie istnieje

0 0
Związkowcy: flexicurity, czyli elastyczność i bezpieczeństwo na polskim rynku pracy, nie istnieje

Pracodawcy uważają, że elastyczny rynek pracy jest wartością i dla przedsiębiorców, i dla pracowników. W opinii związkowców polskim problemem jest jednak niewłaściwe stosowanie elastycznych form zatrudnienia i używanie ich niezgodnie z przeznaczeniem.

We wtorek, 9 kwietnia, przedstawiciele pracodawców i związków zawodowych dyskutowali na temat elastyczności na rynku pracy podczas drugiego dnia konferencji „Typowe i nietypowe umowy o świadczenie pracy - wady i zalety z perspektywy rynku pracy".

Spotkanie zorganizowały Centrum Monitorowania Rynku Pracy Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego (EKES) oraz Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Pracodawcy przekonywali, że rozwiązania uelastyczniające rynek pracy są w Polsce - na tym etapie rozwoju gospodarczego i przy obecnej kondycji przedsiębiorstw - bardzo potrzebne. Zastępca dyrektora generalnego PKPP Lewiatan Jakub Wojnarowski przypomniał, że w Sejmie trwają prace nad projektami nowelizacji Kodeksu pracy (poselskim i rządowym) dotyczącymi rozliczania czasu pracy.

Rządowy projekt przewiduje m.in. wprowadzenie ruchomego czasu pracy, a także możliwość wydłużenia do 12 miesięcy okresów rozliczeniowych czasu pracy. Obecnie w podstawowym systemie czasu pracy (8 godzin na dobę) dopuszczalny okres rozliczeniowy wynosi do 4 miesięcy.

Projekt klubu PO idzie dalej niż rządowy. Oprócz wydłużenia okresów rozliczeniowych m.in. obniża stawki za pracę w godzinach nadliczbowych (z obecnych 100 proc. w niedzielę i święta oraz 50 proc. w każdy inny dzień - do odpowiednio 80 i 30 proc.); zmienia zasady rekompensowania pracy w dzień wolny - pracodawca miałby możliwość oddania dnia wolnego nie tylko w danym, ale także kolejnym okresie rozliczeniowym.

"Mamy nadzieję, że uda się połączyć rozwiązania z obu projektów i szybko uchwalić ustawę" - powiedział Wojnarowski. Podkreślił, że według badań Lewiatana firmom zależy, by utrzymywać zatrudnienie, a proponowane w projektach rozwiązania mogłyby to ułatwić.

Wiceprezydent Pracodawców RP Janusz Pietkiewicz przypomniał, że z podobnych rozwiązań - zawartych w podpisanym w 2009 r. pakiecie antykryzysowym, który obowiązywał do końca 2011 r. - skorzystało ok. 1,1 tys. firm; udało się dzięki temu zachować tysiące miejsc pracy. W jego opinii, wprowadzając elastyczne formy pracy, trzeba zabiegać o stabilność zatrudnienia i bezpieczeństwo pracowników, tym bardziej, że poczucie bezpieczeństwa przekłada się na lepszą wydajność.

Według Pietkiewicza elastyczny rynek pracy nie może prawidłowo funkcjonować bez czterech elementów: elastycznych regulacji, bezpieczeństwa pracowników, dialogu społecznego oraz kształcenia ustawicznego.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.