Związkowcy: flexicurity, czyli elastyczność i bezpieczeństwo na polskim rynku pracy, nie istnieje

Pracodawcy uważają, że elastyczny rynek pracy jest wartością i dla przedsiębiorców, i dla pracowników. W opinii związkowców polskim problemem jest jednak niewłaściwe stosowanie elastycznych form zatrudnienia i używanie ich niezgodnie z przeznaczeniem.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Związkowcy: flexicurity, czyli elastyczność i bezpieczeństwo na polskim rynku pracy, nie istnieje

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

9 kwi 2013 12:56


We wtorek, 9 kwietnia, przedstawiciele pracodawców i związków zawodowych dyskutowali na temat elastyczności na rynku pracy podczas drugiego dnia konferencji „Typowe i nietypowe umowy o świadczenie pracy - wady i zalety z perspektywy rynku pracy".

Spotkanie zorganizowały Centrum Monitorowania Rynku Pracy Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego (EKES) oraz Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Pracodawcy przekonywali, że rozwiązania uelastyczniające rynek pracy są w Polsce - na tym etapie rozwoju gospodarczego i przy obecnej kondycji przedsiębiorstw - bardzo potrzebne. Zastępca dyrektora generalnego PKPP Lewiatan Jakub Wojnarowski przypomniał, że w Sejmie trwają prace nad projektami nowelizacji Kodeksu pracy (poselskim i rządowym) dotyczącymi rozliczania czasu pracy.

Rządowy projekt przewiduje m.in. wprowadzenie ruchomego czasu pracy, a także możliwość wydłużenia do 12 miesięcy okresów rozliczeniowych czasu pracy. Obecnie w podstawowym systemie czasu pracy (8 godzin na dobę) dopuszczalny okres rozliczeniowy wynosi do 4 miesięcy.

Projekt klubu PO idzie dalej niż rządowy. Oprócz wydłużenia okresów rozliczeniowych m.in. obniża stawki za pracę w godzinach nadliczbowych (z obecnych 100 proc. w niedzielę i święta oraz 50 proc. w każdy inny dzień - do odpowiednio 80 i 30 proc.); zmienia zasady rekompensowania pracy w dzień wolny - pracodawca miałby możliwość oddania dnia wolnego nie tylko w danym, ale także kolejnym okresie rozliczeniowym.

"Mamy nadzieję, że uda się połączyć rozwiązania z obu projektów i szybko uchwalić ustawę" - powiedział Wojnarowski. Podkreślił, że według badań Lewiatana firmom zależy, by utrzymywać zatrudnienie, a proponowane w projektach rozwiązania mogłyby to ułatwić.

Wiceprezydent Pracodawców RP Janusz Pietkiewicz przypomniał, że z podobnych rozwiązań - zawartych w podpisanym w 2009 r. pakiecie antykryzysowym, który obowiązywał do końca 2011 r. - skorzystało ok. 1,1 tys. firm; udało się dzięki temu zachować tysiące miejsc pracy. W jego opinii, wprowadzając elastyczne formy pracy, trzeba zabiegać o stabilność zatrudnienia i bezpieczeństwo pracowników, tym bardziej, że poczucie bezpieczeństwa przekłada się na lepszą wydajność.

Według Pietkiewicza elastyczny rynek pracy nie może prawidłowo funkcjonować bez czterech elementów: elastycznych regulacji, bezpieczeństwa pracowników, dialogu społecznego oraz kształcenia ustawicznego.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.