Związki i organizacje dziennikarzy: Nie dla wygaszania umów w mediach publicznych

• Wygaszanie umów pracowników mediów publicznych przekształcanych w media narodowe budzi sprzeciw związków zawodowych i organizacji dziennikarskich.
• Taki był pierwotny zamiar autorów projektu tzw. dużej ustawy medialnej.
• Jednak według źródeł w PiS kwestia ta jest nierozstrzygnięta.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Związki i organizacje dziennikarzy: Nie dla wygaszania umów w mediach publicznych

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

12 kwi 2016 16:53


Według źródeł trzy projekty ustaw składające się na tzw. dużą ustawę medialną mają trafić do Sejmu, jako inicjatywa poselska, na ostatniej kwietniowej lub pierwszej majowej sesji. Celem jest przekształcenie TVP, Polskiego Radia i PAP ze spółek prawa handlowego w instytucje mediów narodowych.

Chodzi o pakiet projektów ustaw: o mediach narodowych, dot. tzw. składki audiowizualnej oraz "przepisy wprowadzające ustawę o mediach narodowych oraz ustawę o składce audiowizualnej".

W dotychczasowej wersji tej ostatniej propozycji zapisano, że stosunek pracy pracownika przekształconej osoby prawnej nawiązany przed dniem przekształcenia wygasa z dniem 30 września 2016 r., chyba że do tego czasu strony zawrą umowę przewidującą dalsze trwanie stosunku pracy. Jednak według źródła jest to w tej chwili jeden z najbardziej spornych punktów i "nie można jeszcze przesądzić jak to się skończy, w jakiej wersji to trafi do parlamentu, można postawić przy tym znak zapytania".

Czytaj też: Czabański: Planujemy przyjęcia, nie zwolnienia. Będziemy chcieli zatrudnić w mediach fachowców

Dla Solidarności rozwiązywanie umów ze wszystkimi pracownikami w związku z przekształceniem mediów jest "niedopuszczalne" - powiedział przewodniczący Sekretariatu Kultury i Środków Przekazu NSZZ "Solidarność" Wiesław Murzyn. "Solidarność nigdy nie poprze takiego rozwiązania" - zapowiedział. Według niego "S" postuluje, aby przekształcenie mediów publicznych odbywało się na takiej samej zasadzie jak poprzednim razem, gdy państwowe jednostki organizacyjne przekształcano w spółki prawa handlowego.

Drugi postulat "S" - kontynuował - to wymienienie w ustawie, jako instytucji mediów narodowych, oprócz: PAP, Polskiego Radia, jego 17 rozgłośni regionalnych i TVP, także 16 oddziałów terenowych TVP. Obecnie w projekcie o mediach narodowych zapisano tylko: "w strukturze Telewizji Polskiej działają oddziały terenowe określone w jej statucie".

Również sekretarz prasowy OPZZ Ryszard Grąbkowski powiedział, że zwalnianie pracowników przekształcanych mediów "z automatu" budzi sprzeciw tego związku. Taki zapis byłby skandalem - wtórował mu Piotr Szumlewicz z OPZZ.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

emeryci tvp 2016-04-15 23:48:37

Przerost zatrudnienia w tvp jest przez zasiedziałych emerytów, bo nowi przychodzą a emerytów nie wiedzieć po co się trzyma a przecież nie ma ludzi nie zastąpionych są tylko uprawnieni do emerytury trzymający się pazurami pełnego koryta.