www.rynekzdrowia.pl

ZUS przypomina dyrekcjom szpitali: umowy zlecenia nie zwalniają ze składek

0 0
ZUS przypomina dyrekcjom szpitali: umowy zlecenia nie zwalniają ze składek
Praca po godzinach w szpitalu nie oznacza, że jest ona zwolniona od płacenia składek na ubezpieczenie społeczne. (fot. pixabay.com)

• Korzystanie z usług etatowych pracowników w ramach umów zleceń nie oznacza braku konieczności opłacania składek - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
• Tymczasem skontrolowane przez ZUS szpitale mają zaległości z tego tytułu na ponad 100 mln zł.
• Część personelu "po godzinach" świadczy swoje usługi w ramach umowy podpisanej z firmą zewnętrzną, która z kolei ma zawartą umowę ze szpitalem.

Kontrolerzy ZUS zaobserwowali, że w ostatnich latach często zdarza się, iż w szpitalach część personelu po etatowych godzinach świadczy swoje usługi w ramach umowy podpisanej z firmą zewnętrzną, która z kolei ma zawartą umowę ze szpitalem. Ma to na celu uniknięcie płacenia składek na ubezpieczenia społeczne od nadgodzin pracowników tych szpitali.

- Zdaniem kierownictwa placówek ochrony zdrowia zabieg ten oznacza, że z drugiego tytułu do wynagrodzenia pielęgniarki i lekarze nie muszą już mieć odprowadzanych składek. To jednak jest błędne myślenie - mówi Karol Jagielski, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa zachodniopomorskiego.

Wyjaśnia, że zgodnie z obowiązującym, w zakresie ubezpieczeń społecznych, prawem, każda umowa o świadczenie usług wykonywana przez pracownika na rzecz swojego pracodawcy rodzi obowiązek składkowy.

- Nie ważne z jaką firmą dana osoba ma zawartą umowę, istotne, że usługi wykonuje na rzecz swojego pracodawcy. To oznacza, że to pracodawca zobowiązany jest opłacić składki na ubezpieczenia społeczne za tę osobę - tłumaczy rzecznik prasowy Oddziału ZUS w Szczecinie.

Czytaj więcej

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.