ZUS nie chce płacić za ZUS

• Według Federacji Przedsiębiorców Polskich, Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) w Łodzi, nie chce zwaloryzować kontraktu na usługi utrzymania czystości zawartego w ramach systemu zamówień publicznych.
• Zdaniem Federacji jest to naruszenie umowy oraz Prawa zamówień publicznych.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

ZUS nie chce płacić za ZUS

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

4 mar 2016 12:14


Jak zaznacza Federacja Przedsiębiorców Polskich, odmowa waloryzacji kontraktu jest o tyle zdumiewająca, że ZUS nie respektuje nie tylko zapisów umowy, którą zawarł z wykonawcą, ale również regulacji zawartych w ustawie Prawo zamówień publicznych.

Art. 142 ust. 5 PZP precyzuje, w jakich przypadkach kontrakt musi obowiązkowo ulec waloryzacji. W tym przypadku ZUS nie chce płacić za oskładkowanie umów zleceń oraz podniesienie kwoty minimalnego wynagrodzenia.

Co więcej, w umowie między ZUS a wykonawcą zawarto zapis o automatycznej waloryzacji kontraktu w przypadku zmiany składki ubezpieczenia społecznego, stawki VAT czy wysokości minimalnego wynagrodzenia.

– Podejście Zakładu jest niezrozumiałe. Jak to możliwe, że instytucja publiczna, która powołana jest do świadczenia usług socjalnych, nie chce ponieść kosztów związanych z objęciem umów zleceń oskładkowaniem na ubezpieczenie społeczne? Kto ma stanowić wzór dla rynku, skoro nawet najważniejsze organy państwa nie respektują ustawowych obowiązków? Po co uchwalane jest prawo, jeżeli instytucje publiczne go nie respektują? – pyta Ewa Górska-Herezo, ekspert Federacji Przedsiębiorców Polskich.

– Zamawiający musi zdawać sobie sprawę, że takimi działaniami uderza przede wszystkim w pracowników wykonujących zamówienie i ich bezpieczeństwo na rynku pracy. Niestety przykład oddziału ZUS z Łodzi nie jest odosobniony. W sektorze zamówień publicznych jest wiele podmiotów, które nie chcą współuczestniczyć w naprawie sytuacji na rynku pracy. Aż 15 proc. zamawiających nie chciało renegocjować kontraktów w związku z ozusowaniem umów zleceń od 1 stycznia 2016. Nieodpowiedzialne podejście zamawiających to prosta droga do powrotu wysokiej stopy bezrobocia – stwierdza.

W nowelizacji PZP uwzględniono regulację, która obliguje zamawiających do waloryzacji kontraktów w wybranych przypadkach, gdy zmieniają się koszty wykonywania zamówienia. Do tych czynników należą zmiany składki ubezpieczenia społecznego, stawki VAT czy wysokości minimalnego wynagrodzenia. Wykonawcy otrzymali możliwość wypowiedzenia umowy, gdy zamawiający nie chcą renegocjować kontraktów w tych przypadkach. Aż 15 proc. zamawiających nie zwaloryzowało umów, gdy wraz z 1 stycznia 2016 w życie wchodziło ozusowanie umów zleceń.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.