ZUS listownie informuje czy uprzedza?

16 mln pracujących Polaków stanie się adresatami listów, które od poniedziałku zacznie rozsyłać ZUS. A co będzie w liście? Suma naszych składek w ZUS oraz wyliczona na ich podstawie emerytura.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

ZUS listownie informuje czy uprzedza?

PODZIEL SIĘ


Autor: Przegląd prasy/ Gazeta Wyborcza

28 cze 2013 9:03


"Gazeta Wyborcza" ostrzega, że wyliczone kwoty nie będą wysokie, szacując, że zarabiająca dziś 10 tys. zł osoba na stanowisku kierowniczym, będzie musiała na emeryturze utrzymać się za 2,1 tys. zł na rękę.

48-letnia dziś lekarka, która obecnie zarabia 7,1 tys. zł brutto, dostanie z ZUS 1,9 tys. zł brutto - wylicza dalej "GW".

Dziennik wyjaśnia również, w jaki sposób będą naliczane emerytury na przykładzie pana Witka, który urodził się w 1954 r. i na emeryturę przejdzie w 2021 r., gdy skończy 67 lat.

Zarabia średnią krajową i przepracuje 40 lat. Z ZUS otrzyma informację, że jeśli będzie dalej tyle zarabiał, to jego emerytura wyniesie 1800 zł. Jak to wyliczono? Pan Witek zbierze w ZUS 352 tys. zł składek. Według GUS dalej będzie żył jeszcze 196 miesięcy. A wiec 352 tys. dzielone przez 196 daje ok. 1800 zł - wylicza gazeta.

- Na wiele osób list z informacją o niskiej emeryturze może zadziałać jak kubeł zimnej wody. Zorientują się, że emerytura z ZUS to za mało, żeby przeżyć. Dlatego zdecydują się dłużej pracować - mówi dla "GW" Bohdan Wyżnikiewicz z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową.

Każdy dodatkowy rok pracy w nowym systemie oznacza nawet o 7-10 proc. więcej pieniędzy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.