ZUS listownie informuje czy uprzedza?

0 0

16 mln pracujących Polaków stanie się adresatami listów, które od poniedziałku zacznie rozsyłać ZUS. A co będzie w liście? Suma naszych składek w ZUS oraz wyliczona na ich podstawie emerytura.

"Gazeta Wyborcza" ostrzega, że wyliczone kwoty nie będą wysokie, szacując, że zarabiająca dziś 10 tys. zł osoba na stanowisku kierowniczym, będzie musiała na emeryturze utrzymać się za 2,1 tys. zł na rękę.

48-letnia dziś lekarka, która obecnie zarabia 7,1 tys. zł brutto, dostanie z ZUS 1,9 tys. zł brutto - wylicza dalej "GW".

Dziennik wyjaśnia również, w jaki sposób będą naliczane emerytury na przykładzie pana Witka, który urodził się w 1954 r. i na emeryturę przejdzie w 2021 r., gdy skończy 67 lat.

Zarabia średnią krajową i przepracuje 40 lat. Z ZUS otrzyma informację, że jeśli będzie dalej tyle zarabiał, to jego emerytura wyniesie 1800 zł. Jak to wyliczono? Pan Witek zbierze w ZUS 352 tys. zł składek. Według GUS dalej będzie żył jeszcze 196 miesięcy. A wiec 352 tys. dzielone przez 196 daje ok. 1800 zł - wylicza gazeta.

- Na wiele osób list z informacją o niskiej emeryturze może zadziałać jak kubeł zimnej wody. Zorientują się, że emerytura z ZUS to za mało, żeby przeżyć. Dlatego zdecydują się dłużej pracować - mówi dla "GW" Bohdan Wyżnikiewicz z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową.

Każdy dodatkowy rok pracy w nowym systemie oznacza nawet o 7-10 proc. więcej pieniędzy.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.