Zrównanie dotacji na otwartym i chronionym rynku pracy jest konieczne

Praca osób niepełnosprawnych w Polsce będzie dalej dotowana - podkreśla wiceminister pracy Jarosław Duda, odpowiadając na zarzuty pracodawców zatrudniających niepełnosprawnych pracowników. Podkreśla jednak, że zrównanie dotacji na otwartym i chronionym rynku pracy jest konieczne.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Zrównanie dotacji na otwartym i chronionym rynku pracy jest konieczne

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

22 paź 2013 12:11


Rząd planuje zrównanie dofinansowania do wynagrodzenia pracowników zatrudnionych w zakładach pracy chronionej i w firmach z otwartego rynku pracy (obecnie te dla rynku chronionego są wyższe). Zapisy regulujące tę kwestię znalazły się w projekcie ustawy okołobudżetowej.

Według Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych, która zorganizowała konferencję na ten temat, oznacza to obniżkę średnio o 30 proc. dofinansowania dla rynku chronionego i wzrost kosztów pracy osoby niepełnosprawnej o 22 proc. Ich zdaniem zrównanie powinno odbywać się przez zwiększanie dotacji dla rynku otwartego, a nie równanie w dół.

Czytaj też: Mniej na wynagrodzenia dla niepełnosprawnych

"Robimy to nie dlatego, że wydaje nam się, że tak będzie lepiej, ale dlatego, że takie mamy możliwości" - podkreślił w rozmowie z pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych wiceminister pracy Jarosław Duda.

Zaznaczył, że rząd wywiązał się ze swoich obowiązków, czyli utrzymał dofinasowania na tym samym poziomie co w roku ubiegłym i w poprzednich latach, mimo dekoniunktury gospodarczej. Zwrócił jednak uwagę, że w związku ze spowolnieniem gospodarczym wpływy do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych są mniejsze mniej więcej o 30 mln zł miesięcznie, co w skali roku daje kwotę mniejszą mniej więcej o 360 mln zł.

Zapewnił, że oznacza to, iż praca osób niepełnosprawnych w Polsce będzie dalej dofinansowywana, czyli pracownik niepełnosprawny wciąż będzie dotowany. "A więc będzie tańszy, co nie znaczy, że gorszy. Jednak jeśli biznesy pracodawców są oparte tylko o dofinasowania, to jest trochę niepokojące" - uznał Duda.

Zaznaczył, że rząd musi zabezpieczyć interesy pracodawców i zapewnił, że zostaną one zabezpieczone. "Wciąż będziemy mieć do czynienia z najwyższym w Europie dofinasowaniem dotowanego rynku pracy" - podkreślił. Dodał, że trzeba również zabezpieczyć interesy samorządów, czyli środki na zadania, które są im przypisane ustawowo, a także dla organizacji pozarządowych, "które w ramach społeczeństwa obywatelskiego muszą być coraz mocniejsze". "Dzielimy to w ten sposób, żeby dla wszystkich wystarczyło" - zapewnił Duda.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.