Znowelizowano prawo o adwokaturze dot. powrotu do zawodu po dożywotnim usunięciu

0 0
Znowelizowano prawo o adwokaturze dot. powrotu do zawodu po dożywotnim usunięciu

Sejm znowelizował ustawę prawo o adwokaturze dostosowując jej przepisy do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z października 2010 roku. Chodzi o kwestię powrotu do zawodu po wcześniejszym dożywotnim usunięciu z samorządu zawodowego.

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że dożywotnie usunięcie z powodów dyscyplinarnych z samorządu zawodowego, "bez prawa ubiegania się o ponowny wpis" na listę osób wykonujących ten zawód, jest niezgodne z konstytucją.

"Ustawa zakłada przywrócenie osobie skreślonej z listy danego samorządu prawa ubiegania się o ponowny wpis na listę członków samorządu zawodowego lub daje możliwość uzyskania ponownego prawa wykonywania zawodu oraz wprowadza instytucję zatarcia orzeczenia w stosunku do jednej z ww. kar dyscyplinarnych" - podkreślono w uzasadnieniu do rządowego projektu ustawy.

Czytaj też: Serialowy adwokat dostał zakaz wykonywania zawodu

Wydając wyrok Trybunał przychylił się do wniosku Rzecznika Praw Obywatelskich i uznał za niezgodne z ustawą zasadniczą przepisy dotyczące samorządów zawodowych: adwokatów, radców prawnych, rzeczników patentowych, pielęgniarek, weterynarzy i architektów. Przepisy odnoszące się do tych profesji określały, że kara wydalenia z zawodu pociąga za sobą utratę prawa do ubiegania się o ponowny wpis bądź nie podlega zatarciu.

"Przepisy te przyczyniają się do eliminacji z zawodu tych osób, które wykonywały go w sposób nienależyty, ale (...) badane rozwiązania są zdaniem Trybunału nadmiernie rygorystyczne i powodują, że osoby wydalone z samorządów zawodowych nigdy, nawet po upływie wielu lat (...), nie mają szansy na rehabilitację i powrót do zawodu" - uzasadniał sędzia TK Wojciech Hermeliński. Dodał, że budzi to wątpliwości z punktu widzenia godności tych osób, która według konstytucji jest nienaruszalna.

Nowelizacja - którą poparło 283 posłów, jeden był przeciw a 122 wstrzymało się od głosu - trafi teraz do Senatu.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

  • Wynika z tego, iż zmieniła się definicja słowa dożywotnio, ciekawe jak teraz brzmi. O jakiej godności my mówimy, o tej co ją stracił, dokonując wykroczenia.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.