Zmiany w ustawie o wieku emerytalnym sędziów SN powinny objąć też sędziów TK i NSA

0 0
Zmiany w ustawie o wieku emerytalnym sędziów SN powinny objąć też sędziów TK i NSA

- Zmiany w zasadach przechodzenia w stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego powinny objąć też sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego i sędziów Trybunału Konstytucyjnego oraz Prokuratora Generalnego - zaproponował prezydencki minister Krzysztof Łaszkiewicz.

Obecnie prezydencki projekt, nad którym pracuje sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka, zakłada podniesienie o pięć lat - z 70 do 75 lat - ustawowej granicy wieku przechodzenia w stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego.

Obecnie sędzia Sądu Najwyższego przechodzi w stan spoczynku z dniem ukończenia 70. roku życia. Na swój wniosek może przejść w stan spoczynku po ukończeniu 67. roku życia albo po ukończeniu 60. roku życia, jeżeli przepracował na stanowisku sędziego Sądu Najwyższego nie mniej niż 9 lat, jednak z tego prawa można skorzystać jedynie do końca 2017 r.

Łaszkiewicz, który w środę uczestniczył w pracach komisji nad projektem, zaproponował w imieniu wnoszącego projekt prezydenta, by projektowana regulacja oprócz sędziów Sądu Najwyższego objęła też NSA, Prokuratora Generalnego i sędziów TK. "Z tą ustawą wiążą się również tamte funkcje, dlatego to byłoby właściwym rozwiązaniem" - uzasadnił.

Biuro Legislacyjne Sejmu zgłosiło jednak uwagę, że zmiana w ustawie na tym etapie prac w komisjach może się narazić na zarzut niekonstytucyjności. Komisja wystąpi do TK o opinię, czy sędziowie Trybunału powinni być objęci nowymi regulacjami dotyczącymi wieku emerytalnego i co do konstytucyjności procedury. Do czasu uzyskania opinii komisja zawiesiła prace nad projektem.

W ocenie prezydenta sędziowie SN, którzy posiadają ogromną wiedzę prawniczą oraz doświadczenie, niezbędne do wykonywania pracy na tym stanowisku, powinni mieć możliwość dalszego pełnienia służby dla dobra państwa i społeczeństwa.

"Sędziowie kończący obecnie 70 lat wykazują się w ogromnej większości pełną sprawnością psychofizyczną oraz intelektualną, nie wydaje się zatem słuszne i celowe, aby ich uposażenia pobierane w stanie spoczynku obciążały budżet państwa, kiedy mogą oni jeszcze piastować urząd i efektywnie wykonywać przypisane do niego obowiązki" - napisano w uzasadnieniu projektu.

Komisja sprawiedliwości i praw człowieka powołała podczas środowego posiedzenia pięcioosobową podkomisję, która zajmie się dwiema innymi propozycjami zmian w ustawie o Sądzie Najwyższym. Chodzi o przygotowany przez Senat i wykonujący orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z grudnia 2012 r. projekt doprecyzowujący zasady postępowania o unieważnienie prawomocnego orzeczenia. Podkomisja zajmie się też poselskim projektem, doprecyzowującym jeden z artykułów dotyczącym zasad wytyku dla sędziów, których orzeczenie jest przedmiotem postępowania przed Sądem Najwyższym.

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.