Zmiany w sprawie "śmieciówek" będą stopniowe

Rada Ministrów na posiedzeniu, rozpoczętym we wtorek, zajmie się m.in. pierwszym projektem z pakietu zmian dotyczących tzw. umów śmieciowych. Projekt zakłada m.in. większą ochronę ubezpieczeniową pracujących na umowy zlecenia.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Zmiany w sprawie "śmieciówek" będą stopniowe

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

4 mar 2014 14:43


Zmiany w sprawie "śmieciówek" premier Donald Tusk zapowiedział w grudniu zeszłego roku. Zaznaczył, że będą one stopniowe i rozpoczną się w roku 2014.

Projekt zmian w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych zakłada przede wszystkim podwyższenie podstawy wymiaru składek do minimalnego wynagrodzenia w przypadku zleceniobiorców oraz obłożenie obowiązkowymi składkami emerytalnymi i rentowymi wynagrodzeń członków rad nadzorczych.


Objęcie członków rad nadzorczych obowiązkowymi ubezpieczeniami emerytalnym i rentowym oraz podwyższenie podstawy wymiaru do minimalnego wynagrodzenia w przypadku zleceniobiorców ma spowodować zwiększenie wpływów składek do FUS o 650 mln zł rocznie. Autorzy projektu są zdania, że jego wejście w życie mogłoby ograniczyć "korzyści" pracodawców zatrudniających na umowy zlecenia zamiast na umowy o pracę.

Rząd omówi też projekt zmian w ustawie o policji, który przewiduje wyłączenie Centralnego Biura Śledczego ze struktur Komendy Głównej Policji. CBŚ miałoby też zmienić nazwę na Centralne Biuro Śledcze Policji.

Autorzy zmian podkreślają, że "stale i dynamicznie przekształcająca się przestępczość zorganizowana wymaga utworzenia bardziej elastycznych rozwiązań organizacyjnych w policji, pozwalających na skuteczniejszą walkę z tym groźnym zjawiskiem".

Po wydzieleniu Biuro ma zostać wzmocnione ponad 200 etatami z KGP. Obecnie w KGP jest ponad 4 tys. stanowisk, z tego CBŚ liczy około 2 tys. osób. MSW chce, by zadania nowego Biura koncentrowały się na rozpoznawaniu, zapobieganiu i zwalczaniu przestępczości zorganizowanej. Wyłączenie CBŚ z KGP ma także zapewnić wzmocnienie pionu do walki z przestępczością gospodarczą.

Kolejny punkt posiedzenia Rady Ministrów, to projekt noweli Prawa o ruchu drogowym, który zakłada, że przed zakupem auta każdy będzie mógł sprawdzić w internecie jego historię, m.in. daty rejestracji oraz informację o tym, czy nie jest kradzione. Niezbędny do tego będzie numer nadwozia VIN, data pierwszej rejestracji oraz numer rejestracyjny pojazdu, który zamierzamy kupić.

Nie trzeba będzie składać wniosku i czekać na jego rozpatrzenie. Udostępniane będą jedynie dane o pojeździe, a nie o właścicielu lub posiadaczu auta. Usługa ma być bezpłatna.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.