Zmiany w przepisach mają zwiększyć konkurencyjność polskiego rynku pracy

0 0
Zmiany w przepisach mają zwiększyć konkurencyjność polskiego rynku pracy

Od dłuższego czasu nie było tak wielu znaczących zmian w Kodeksie pracy, jak te, które zostały wprowadzone w ubiegłym roku. Część z nich dotyczyła czasu pracy i służyła elastycznemu jego kształtowaniu przez pracodawców i pracowników. W tym roku w życie weszła kolejna ustawa nowelizująca kodeks pracy w zakresie czasu pracy.

Jednym z celów tych zmian ma być zwiększenie konkurencyjności polskiego rynku pracy. Zgodnie z nowelizacją będzie można w niedziele i święta świadczyć drogą elektroniczną usługi dla zagranicznego przedsiębiorcy, oddziału zagranicznego i przedstawicielstwa, których obowiązują różne kalendarze świąt i strefy czasowe. W ten sposób pracę w niedziele i święta będą mogły wykonywać również osoby, których zadaniem jest zapewnianie świadczenia usług drogą elektroniczną. Aby skorzystać z tej możliwości, dni określone przez polskie przepisy jako niedziele i święta będą musiały być dniami roboczymi u odbiorcy usługi.

W zamian za pracę w te dni pracodawca będzie musiał zapewnić pracownikowi inny dzień wolny od pracy. Wprowadzona zmiana ma służyć głównie pracodawcom świadczącym usługi transgraniczne, które ze względu na inny tydzień pracy oraz inne święta w krajach obsługiwanych przez centra działające w Polsce muszą być wykonywane tutaj w niedziele lub święta. Dzięki takiemu rozwiązaniu pracodawcy będą mogli zrezygnować z pracy zmianowej. Z pewnością zmiana ta, choć na pozór niewielka, może spowodować szereg pytań o praktyczną stronę jej zastosowania, podobnie jak jest ze zmianami obowiązującymi od ubiegłego roku.

W ubiegłym roku pracownicy zyskali możliwość bardziej elastycznego kształtowania czasu pracy u danego pracodawcy. Tymczasem sami pracodawcy lub ich kadrowi mają nierzadko problem z pojawiającymi się pytaniami odnośnie nowych możliwości. Podobnie jest też z kwestiami dotyczącymi ułatwienia pracownikom łączenia pracy zawodowej z wychowywaniem dzieci. Pracownicy są zadowoleni z wprowadzonych zmian, tyle że kadrowcy nierzadko muszą się zastanawiać, jak je zastosować w praktyce.

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.