Zmiany w prawie: w 2018 r. zaczną obowiązywać nowe przepisy

Co zmieni się w przepisach w 2018 r.? Na co muszą być przygotowani pracodawcy i pracownicy? Pomysłów jest wiele – niektóre z nich wciąż są w toku prac, ale ich finał zdaje się być bliski, inne na pewno zaczną obowiązywać w nowym roku. Przedstawiamy wszystkie najważniejsze zmiany, których pracodawcy, przedsiębiorcy i pracownicy nie powinni przegapić.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Zmiany w prawie: w 2018 r. zaczną obowiązywać nowe przepisy

PODZIEL SIĘ


Autor: Jolanta Miśków

18 gru 2017 12:00


• Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy w marcu 2018 r. zakończy prace nad zmianami w Kodeksie pracy. Na celowniku m.in. zmiany w urlopach.
• Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w marcu wejdą w życie niektóre przepisy z Konstytucji Biznesu Mateusza Morawieckiego - ważne z punktu widzenia przedsiębiorców.
• W 2018 r. zmienią się przepisy m.in. w zatrudnianiu cudzoziemców, związane z ochroną pracowników tymczasowych czy ochroną danych osobowych.

Zmiany w urlopach – 26 dni wolnych w roku dla każdego pracownika niezależnie od stażu pracy, a także zmiany w udzielaniu urlopu (konieczność jego wykorzystania w całości tego samego roku kalendarzowego czy bezpłatny dzień wolny na żądanie) to tylko niektóre modyfikacje, które mogą wejść w życie w 2018 r. Mogą, ponieważ prace nad nimi, prowadzone przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Pracy, mają zakończyć się w marcu 2018. Dopiero wówczas dowiemy się, jaki będzie ich ostateczny kształt oraz kiedy zmiany w Kodeksie pracy wejdą w życie.

Konstytucja Biznesu

Jest również nadzieja na to, że w marcu 2018 r. zaczną obowiązywać niektóre z przepisów zapisanych w opracowanej przez Mateusza Morawieckiego (obecnego premiera) „Konstytucji Biznesu”, która już w listopadzie została przyjęta przez rząd, a teraz przechodzi przez prace w Sejmie. Jeśli proponowane przez Morawieckiego projekty ustaw zostaną wkrótce uchwalone, możemy się spodziewać pięciu ważnych zmian dla przedsiębiorców już od marca 2018 r.

Po pierwsze – numer REGON będzie powoli odsyłany do lamusa i do komunikacji przedsiębiorcy z urzędami wystarczy numer NIP. Po drugie – dla osób, które prowadzą działalność, ale nie otrzymują z jej tytułu miesięcznego przychodu większego niż 50 proc. minimalnego wynagrodzenia (czyli 1050 zł brutto w przyszłym roku), przewidziano status działalności nierejestrowanej (bagatelnej). To znaczy, że osoby takie nie muszą rejestrować działalności w CEIDG (Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej), a tym samym płacić z niej składek ZUS.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

3 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

RODO 2018-01-02 14:58:59

W 2018 zacznie obowiązywac też RODO czyli nowe prawo o ochronie danych. Zmienia sie zgody na przetwarzanie, właściciele firm, będą musieli zainwestować w dodatkowe zabezpieczenia. To spora zmiana, warto o niej poczytać. Tutaj jest niezły poradnik rodoporadnik.pl/ebook/

xyyx 2018-01-01 21:21:34

anna, na chore dziecko to masz 2 dni płatne z Kodeksu Pracy i 60 dni zasiłku opiekuńczego, więc nie płacz, tylko się doucz.

anna 2018-01-01 19:47:43

Rozumiem, że kiedy rozchoruje mi się dziecko i zadzwonię aby wziąć jeden czy dwa dni urlopu na żądanie (który pracodawca odlicza od mojego urlopu) to nie dostanę za te dni wynagrodzenia.To mamy rodzić te dzieci czy nie rodzić, bo można zwariować. Brawo PIS. Oby tak dalej. Stworzycie drugi Bangladesz.