RynekSeniora.pl

Zmiany w emeryturach: proponowane kryteria będą trudne do spełnienia

0 0
Zmiany w emeryturach: proponowane kryteria będą trudne do spełnienia
Fot. fotolia

Staż pracy trwający minimum 40 lat oraz pobieranie w tym czasie przynajmniej minimalnego wynagrodzenia – to warunki ubiegania się o wcześniejszą emeryturę zapisane w poselskim projekcie zmian w ustawie o emeryturach i rentach.

Sejm powinien wkrótce rozpocząć prace nad poselskim projektem ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Zgodnie z nim osoby, które nie osiągnęły powszechnego wieku emerytalnego, będą mogły zakończyć aktywność zawodową, o ile udowodnią posiadanie co najmniej 40 lat składkowych.

Niewiele osób zdaje sobie też sprawę, że nie wszystkie okresy aktywności zawodowej zostaną doliczone do stażu. Art. 7 ustawy emerytalnej literalnie wymienia okresy nieskładkowe. Tym samym ZUS odliczy okres m.in. pobierania zasiłku chorobowego lub opiekuńczego, świadczenia rehabilitacyjnego, opieki nad chorym członkiem rodziny czy studiów.

Także do stażu nie będzie można zaliczyć pobierania zasiłku przedemerytalnego i świadczenia przedemerytalnego. W praktyce może się więc okazać, że tylko nieliczni otrzymają wcześniejsze emerytury.

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.