Zmiany w emeryturach: proponowane kryteria będą trudne do spełnienia

Staż pracy trwający minimum 40 lat oraz pobieranie w tym czasie przynajmniej minimalnego wynagrodzenia – to warunki ubiegania się o wcześniejszą emeryturę zapisane w poselskim projekcie zmian w ustawie o emeryturach i rentach.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Zmiany w emeryturach: proponowane kryteria będą trudne do spełnienia

PODZIEL SIĘ


Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Seniora

RynekSeniora.pl

24 cze 2015 11:43


Sejm powinien wkrótce rozpocząć prace nad poselskim projektem ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Zgodnie z nim osoby, które nie osiągnęły powszechnego wieku emerytalnego, będą mogły zakończyć aktywność zawodową, o ile udowodnią posiadanie co najmniej 40 lat składkowych.

Niewiele osób zdaje sobie też sprawę, że nie wszystkie okresy aktywności zawodowej zostaną doliczone do stażu. Art. 7 ustawy emerytalnej literalnie wymienia okresy nieskładkowe. Tym samym ZUS odliczy okres m.in. pobierania zasiłku chorobowego lub opiekuńczego, świadczenia rehabilitacyjnego, opieki nad chorym członkiem rodziny czy studiów.

Także do stażu nie będzie można zaliczyć pobierania zasiłku przedemerytalnego i świadczenia przedemerytalnego. W praktyce może się więc okazać, że tylko nieliczni otrzymają wcześniejsze emerytury.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.